Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Alt 26-03-2008, 18:33   #4 (permalink)
sekerbebek
Üye

Teşekkür: 1
6 Mesajda 6 kere teşekkür edildi
Standart RE: Yurt dışından kozmetik ürün satın alma

merhaba

eğer eşya gümrüğe takılırsa İstanbul'da takılır yani muhatabınız orasıdır, ama bu kesinkes değildir yani bulunduğunuz şehirde de takılabilir çünkü iki yerde de kontrol yapma ihtimalleri var ve her yapılan kontrolün belli ve kendine özgü kıstasları var

yani İstanbul'da takılmayıp bulunduğunuz şehirde de takılabilir

bunu nerden anlarsınız?

1) bulunduğunuz şehirdeki postahaneye telefon açıp sorarsınız (burada isminiz, mümkünse eşyanın barkodu (takip numarası) ve eşyanın hangi ülkeden geldiği vb. sorular sorulur ve eğer takıldıysa size bildirilir)

2) www.ptt.gov.tr'de eşyanın barkoduyla (takip numarasıyla) kontrol edersiniz, buradan mutlaka anlarsınız, eğer takıldıysa dağıtım servisi yerine harici eşya servisi (veya benzeri isimdeki yere) sevkedilir ki aslında geldiği günden sonraki 1-2 olmadı 3 iş günü içinde dağıtım servisine sevkedilmelidir normalde yani hiç olmadı 3 günden fazla aynı yerde bekliyorsa bu işte bir iş var diyip postaneye bir ziyarette bulunmanız vaciptir

ama elinizde takip numarası yoksa ürünle ilgili bilgi almanız zorlaşır hatta imkansızlaşabilir

ancak express postayla gönderileceği belirtilmiş size ki bu en iyi posta servisidir, size bu servisle mutlaka takip numarası verilir, ayrıca eşyanız ülke sınırları içine girene kadar www.usps.com'a girerek amerikadaki durumunu takip edebilirsiniz, amerikadaki posta servisi online hizmetiyle (express kargo için) türkiyedeki hizmet senkronize de çalışabilmektedir yani ben getirttiğim iki ürünü iki yerde de eve gelene dek hatta sonrasında takip ettim ve usps'de eve teslim edildiği bile yazıyodu

ürüne gerçek fiyatından düşük miktar yazmaları gayet yerinde bir davranıştır, ve gift diye işaretlemeleri de uygundur

başka bir sorun varsa bana başvurabilirsiniz, elimden geldiğince yardımı esirgemedim sizin için gördüğünüz gibi

lütfen benim sorunlarıma da yardım ediniz elinizden geldiğince. üf üf malesef benim de var işte.......üfffffff
sekerbebek isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 04:09
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design