Tekil Mesaj gösterimi
Alt 28-01-2011, 00:10   #12 (permalink)
y-eliff
Üye

Teşekkür: 1
3 Mesajda 3 kere teşekkür edildi
Post Cevap: Yurtdışından İlk Alışveriş Deneyimi

canım öncelikle ebaydan hiç alışverişim olmadı o yüzden prosedür gereği farklı bir işlem varsa yanlış yönlendirmek istemem. önceki alışverişimin detayı bu konuda yazıyor, ürünüm gümrüksüz geçmişti Senin için söyleyebileceklerime gelince,
Alacağın "ürün bedeli"nin 150 eur geçmesi halinde gümrük vergisine tabi olduğunu okumuştum.
Gümrük muafiyeti 150 Euro'ya yükseldi - HTEkonomi
"Türkiye'deki bir kişiye posta ya da hızla kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gümrük kıymeti gönderim başına toplam 150 euro'yu geçmeyen, ticari miktar ve mahiyette olmayan eşyaya da muafiyet tanınacak."

* 100 eur değil 150 eur olduğuna göre sınıra takılmıyor
* DHL ile geliyor ürünlerim. memnunum, çok hızlı ve yardımcı oluyorlar. alışveriş yaptığım firma da DHL ile çalıştığından diğer firmaların avantajı veya dezavantajı var mı araştırman lazım.

Sana son olarak şunu söylemeliyim. Bana ilk başta söylenenleri aktarayım bak
-Gümrük tamamen şans işi. Gümrükçü memurun insafına kaldın. belki geçer belki kalır hiç belli olmaz. tutar mühim değil.
-Eğer gümrükçü ticaret yapacağını sanarsa takılabilir.
-Adet sınırı vardır 3 parçadan fazla bir üründen alamazsın. (ki benim 14 adetti)
-Aynı ürünlerse hepsi takılabilir. (benim hepsi farklıydı)
blablabla ...
DHL firmasındakiler dahil, bana benzer şeyleri söylediler. ilk siparişimde 14 adetti. Sayın neden fazla dersen; ürünler çok ucuz ve sipariş limiti 100$ mecburen adet'im fazla tutttu... ve şansımı denedim... denemeden bilemezdim çünkü...

şimdi de beklemedeyim. şans diyorum sadece...ve denemeden bilemiyorsun kesinlikle. çünkü herkes birşey söylüyor. kafan karışıyor. almasan aklın kalıyor.
sana da bol şans. gelişmeleri paylaş, örnek teşkil etsin araştıranlara
y-eliff isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Bu kullanıcı y-eliff adlı kullanıcıya bu mesajı için teşekkür etti:
tuti (28-01-2011)

Şu Anki Saat: 09:45
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design