Tekil Mesaj gösterimi
Alt 09-02-2011, 23:44   #4 (permalink)
omnia
Üye
 
Üyelik tarihi: Jan 2011
Mesajlar: 51
Teşekkür: 0
6 Mesajda 12 kere teşekkür edildi
Standart Cevap: Kendime Supplement Aldım Tarım Bak Numune Alır mı


.
.
Bir başka madde, tebliğdeki 4. ve 5. madde şu şekilde (bana göre esas "bomba" bu):

Alıntı:
İthalat denetimi, kontrol belgesi ve uygunluk yazısı

MADDE 4- (1) Tebliğ eki listelerde (Ek–1, Ek–2/A,B,C, Ek–3, Ek–4/A,B, Ek–5/A,B Ek–6/A,B, Ek–7) yer alan ürünlerin ithalatında, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından Uygunluk Yazısı (Ek–9) düzenlenir ve ithalatçıya iletilir. Tebliğin Ek–1, Ek–2/A,B,C, Ek–3, Ek–7 listeleri kapsamında düzenlenen uygunluk yazıları ilgili gümrük idaresine bildirilir.

MADDE 5- (1) Tebliğin Ek–1, Ek–2/A,B, Ek–3, Ek–4/A, Ek–5/A,B, Ek–6/A listelerinde yer alan ürünlerin ithalatında Uygunluk Yazısı alınabilmesi için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nca onaylanan Kontrol Belgesinin anılan Bakanlığa ibrazı gerekir.
Diyelim ve kabul edelim ki, bu tebliğ, 150 Avro altındaki her türlü getiriyi de kapsıyor ve bunun için madde 4 ve 5'in gerekliliklerini yerine getirmeliyiz/getireceğiz. Peki, yerine getireceğim, tamam ama ben bir firma değilim, bunu kişisel ihtiyacım için alıyorum, kişi olarak bu belgeleri alabilir miyiz? Bu mümkün mü? Bu sorunun cevabı için lütfen şu word dökümanına bakınız ve tebliğde Ek-8 ve Ek- 9 olarak geçen "kontrol belgesi" ve "uygunluk yazısı" formlarına dikkat ediniz.

O kadar net ve açıktır ki, bu belgeler/formlar/yazılar ancak bir firma tarafından tanzim edilebilir ve bir firmaya gönderilir. Ben bir kişi olarak, diyelim 100 dolarlık bir alışverişim için, bir kontrol belgesi alabilir miyim? Tebliğ de geçen bu yazılara göre Nasıl alabilirim? Alamazsam, bu tebliğ nasıl olur da her türlü miktardaki ürünleri kapsıyor denilebilir?

Eğer bu tebliğ ticari olsun olmasın her türlü getiriye uygulanacak olursa, örneğin bir şişe balık yağını, ister kargoyla getirtin ister kendiniz yurt dışından gelirken getirin, bunlar için kontrol belgesi ve uygunluk yazısı almanız gerekir. Bunu pratikte uygulanma şansı sıfıra yakındır. Madde 4 ve 5'te geçen yazıları ancak firmalar alabilir. Yazıların tebliğdeki formatları bile firmalara yöneliktir, kişilere özgü değildir. Buna rağmen, tebliğin ticari olmayan muafiyet kapsamındaki kişisel alışverişleri de kapsadığını iddia etmenin hiç bir akli, mantıki ve hukuki dayanağı yoktur.
omnia isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
 




Şu Anki Saat: 15:05
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design