Tekil Mesaj gösterimi
Alt 24-02-2011, 01:48   #1 (permalink)
Alihan
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart (Evel türk simdi) Alman vantandisi olarak temel Türkiye gidisindeev esyasi beraber götürmek

Merhabalar,

Almanyada yasiyorum ve Türkiyeye temelli gidisimi düsünüyorum. Türk vatandasiydim, alman vatandasligina gectim (elime birde Türkiye de gecerli olan "mavi kart" adli bir nüfüs cüzdana benzer belge var - bu Türkiyede bana türk vatandaslarin haklarina yakin hak taniyor (mesela calisma, oturma izini, etc.)).

Bazi kullanilmis ev esyalarimi, özellikle elektronik (mesela bilgisayar, horparlör, ekran) Türkiyeye kargo ile göndermek isterim.

KDV gibi vergileri (kullanilmis esyada olsa) ödemeye raziyim. Tek sorum su ki, bu tür esyalari Türkiyeye temel dönüsümde kargo ile ithal edebilirmiyim diye.

Duydugum kadariyla türk vatandasi olarak yurt disindan Türkiyeye temelli dönüs yaptiginizda, eger en azindan 2 yillik bir kira sözlesmesi gösterebiliyorsaniz, Türkiyeye ev esyalarinizi beraber alabiliyormussunuz. Alman vatandasi olarak gecerli degilmis. Daha derin bilginiz varmi acaba sizlerin bu konuda? Alman vatandasi olarak Türkiyeye temelli döndügümde hic bir sekilde kullanilmis esyami, sahsi kullanim icinde olsa, beraber alamiyorummu?

Mobilya, beyaz esya, TV olsun, bunlari Türkiyede yeniden almaya raziyim. Bazi elektronik esyalari (özellikle bilgisayar, hoparlör, receiver giblerini) yeniden almaya zorunda kalmak cok büyük bir zarara ugratiyor - ki öldü fiyata burada satip (ki özellikle eski elektronik esyalarin deger kayibi cok fazla), yenilerini yeni fiyata oradan alinmasi kolay olmayacaktir malesef.

Tesekkürler bilginiz icin.
Selamlar.
Alihan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 06:18
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design