Tekil Mesaj gösterimi
Alt 24-02-2011, 15:25   #19 (permalink)
serhat555
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart Cevap: Kendime Supplement Aldım Tarım Bak Numune Alır mı

Arkadaşlar Merhaba,
Bu konularla ilgili olarak en tepede bu işlerden sorumlu kişilerin iletişim bilgilerini vermek istedim. Bu şekilde hepimiz bu durum hakkında tepki ve taleplerimizi en yüksek mertebeden kişilere ulaştırabiliriz. Görev tanımlarını incelediğimde aşağıdaki kişiler ilgili mevzuatın yönetimi ile birincil olarak sorumlular:

Remzi AKÇİN
Gümrükler Genel Müdürü
İletişim :
(312) 306 88 60
remzi@gumruk.gov.tr

Neşet AKKOÇ

Gümrükler Muhafaza Genel Müdürü
İletişim :
(312) 306 80 54
nesetakkoc@gumruk.gov.tr

Rıza Mehmet KORKMAZ
AB ve Dışilişkiler Genel Müdürü
İletişim :
(312) 306 80 83
rkorkmaz@gumruk.gov.tr

kendilerine, çeşitli forumlarda arkadaşların yazmış olduğu taslaklardan alıntı yaparak şu şekilde bir e-mail attım:

....... Bey Merhabalar,
Türkiye'deki yüksek fiyatları nedeniyle değeri 150Avro'yu geçmeyen, içeriği tamamen doğal protein ve karbonhidrat içeren, Amerika'da tarafından FDA onaylı ve tüm dünyada satışına izin verilmiş besin takviyelerini www.bodybuilding.com ve benzeri sitelerden sipariş eden amatör bir sporcuyum. Ürünlerimi uzun süredir bir sıkıntı olmaksızın getirebiliyordum. Ancak 1Şubat 2011'den bu yana ürünlerin AHL gümrük müdürlüğü tarafından, ilgili kargo firmalarının antreposunda bekletildiği yönünde çıkan haberler üzerine bu alımlarımı durdurdum.
Konuyla ilgili yapmış olduğum araştırmalar sonucunda bu engellemeye Gümrüklerden gerekçe gösterilen söz konusu tebliğin kapsamını açıklayan maddeye ulaştım:

Kapsam
MADDE 2- (1) Bu Tebliğ, Serbest Dolaşıma Giriş Rejimi, Dâhilde İşleme Rejimi, Hariçte İşleme Rejimi, Gümrük Kontrolü Altında İşleme Rejimi ve Geçici İthalat Rejimine (1 , 2 ) tabi tutulmak istenen ekli listelerde yer alan ürünlerin Uygunluk Yazısı düzenlenmek suretiyle ithal edilmesine ilişkin usul ve esasları kapsar.

Ancak ben 4458 sayılı Gümrük Kanunu’nun 167’inci maddesinde [Gümrük Vergilerinden Muafiyet ve İstisna bölümünde] geçen "150 Avro’yu geçmeyen, ticari miktar ve mahiyette olmayan eşya" yukarıda adı anılan 5 rejimden hangisine dahildir bir türlü anlayamadım. Bu nedenle, 150 Avro değerinin altında kişisel ve ticari mahiyet arz etmeyen bir getirinin (içeriği kanunlarca yasaklanmış silah, uyuşturucu, ilaç vb. değilse tabi) şu an gümrüklerde bekletilmesinin yasal dayanağını bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak merak etmekteyim.

Ticari miktar ve mahiyette olmayan eşyalar konusunda gümrük müdürlüğünün neden böyle bir uygulama başlatmış olduğu konusunda bilgilendirmek istemekteyim. Bu durumu tarafınıza arz ederim.

Saygılarımla,

TC vatandaşı olarak hepimizin benzer tepki ve şikayetlerimizi dile getirmemizin bir hakkımız olduğunu düşünüyorum.
Umarım bu bilgiler herkese faydalı olur.
serhat555 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 16:31
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design