Tekil Mesaj gösterimi
Alt 29-03-2008, 18:44   #1 (permalink)
icetin
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart Yolcu giris yaptiktan sonraki 6 ay icinde ithalat ?

Selamlar,

Yurtdisindan gitar getirtecegim, daha once de getirmistim fakat biraz comezlik donemlerim oldugundan internet ustundeki bbir muzik aletleri sitesinden satin almis, ozel tasimacilik sirketleri ile getirmis, bir suru ordino parasi odeyip ustune bir de gumruk memurlarimizla "guzel" bir sekilde muhattab olmustum..

Simdi ise yine amerikadan, paypal le odeme yaparak, bir sahisdan satin alacagim, 2.el gitar. Declared value 400$ olacak, usps ile yollattacagim, o da 70$ tutacak ve gift olarak isaretlenecek. (400$ edecegi fiyattir ki gumruk vergisi icin memurlarimizin kafasinda bir oran olussun)

Buraya kadar her sey guzel planlanmis. Simdi soyle bir sorun var. 2.el esya getirtmek yasakmis, ithal edilmesi gerekiyormus eger 100€ yi gecerse. Bir kac arkadasa bu soylenmis. Buna da OK. Fakat benim aklimda su var.

Ben 4 ay once turistik bir seyahattan dondum. Yolcu beraberinde ya da sonradan getirilcek 1500€ ya kadar esya, ticari mal degilse, yolcunun girisinden en gec 6 ay sonrasina kadar gumruk vergisi odenip, pasaportla birlikte cekilebiliyormus gumrukten. Ya da benim cikarttigim sonuc bu diyelim, dogru anlamis miyim ?

Bir de, aleti getirttigim ulke ile gezmeye gitmis oldugum ulkenin bir olmasi mi gerekiyor ? Ben Ispanya'ya gittim, gitar ise ABD den gelecek. buna dikkat edilir mi ? Edilirse eger; yurtdisina cikarken goturdum arkadasima verdim ordaki, o da ulkesine donunce bana geri yolladi desem olur mu ?

Ozetle, 400€ beyan edilmis degerli, hediye oalrak isaretlenmis, 70$ da usps kargo parasi olan 2.el gitari gumrukten cekebilir miyim pasaportumla ? Bu is icin odeyecegim vergiler neler olur, ne kadar eder ?

Tesekkurler herkese
icetin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 14:55
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design