Tekil Mesaj gösterimi
Alt 08-03-2011, 13:10   #5 (permalink)
catakuman
Üye

Teşekkür: 0
1 Mesajda 1 kere teşekkür edildi
Standart Cevap: BEDELSİZ İTHALAT KAPSAMINDA OTOMOBİL İTHALATI ve VERGİ HESABI

turkiyeye arac getirmek icin gumruk vergisiz bile hesaplama yaparsak(minimum 10000 eurodan arac degeri) en az o kadar vergisi cikiyor turkiyede. yas konusu esnek olsaydi o zaman 10 yasa kadar (3-10 yas) o zaman cok kazancli olurdu, otomobili getiren icin.
bir baska yontem .....iki yillik kullanabilirlik hakki var . nasil? aciklamaya calisayim . ... oncelikle arac esinize(yabanci uyruklu) ait olmali (ne zaman alindigi onemli degil, aracin yasi onemli degil). eger kesin donus yapmak isterseniz ve bu vergi islerinden uzak durmak istiyorsaniz bu ucuz yontem. once esinizin kesin donus yapmadan is bulup calismaya baslamasi gerek(kagit ustundede olsa). evli olmak kesinlikle yeterli degil.!!!!daha sonra sizin onunla birlikte araci kullanmak icin notere gidilip kullanabilir vekaletnamesi aliyorsunuz. (ama bu vekalet konusu biraz karisik cunku ben yapmadim, sadece yapan bir adamla konustum) . 2 yil boyunca girdi cikti yapmadan kullanilabilir. sonra aracin ulkesine donus yapmasi sahibiyle beraber, gerekiyor. sonrasinda ayni islemler tekrarlanabiliyor.
ben rusya da yasiyorum .5 yil oldu. buraya dunyanin heryerinden her yasta arac getirebiliyorsunuz. hesaplanan degerler yaklasik olarak;
1. dizel 2,2/115hp/ 0-3 yas 10000 $ olsa= 7800 $ vergisi var(ve aracin kaydi yapilincaya kadar 8500 $ icerde depozit olarak tutuluyor. islem bitince geriye veriliyor)
2. ayni arac 3-5 yasinda 8400 $ vergisi var +8400 $ depozit
3. 5-7 yas 15000 $ vergi+ 5000 $ depozit
4. 7- ustu 15000 $ vergi+ 5000 $ depozit

5. 5 yasa kadar motor hacmi x 2,5(2,7) euro (bunlar hesabin icinde)
6. 5 yas sonrasi motor hacmi x 4,8 euro( " " ")

7. bunlara ilaveten , eger yoksa- euro4- sertifikasi alinmasi gerekiyor.yaklasik(yerine gore)400-1000 $
8. benzinli araclarda hemen hemen ayni cok az 10-20 $(bin degil) fark ediyor(hesaplama yontemi ayni. sanirim evraklarda fark var)

birde belarus opsiyonu var burdan getirilecek araclardan 2011 yili 1 haziranina kadar vergi yok sadece 500 $ civari dokuman hazirlama parasi ve eger yoksa euro4 belgesi . tek sart aracin 01.01.2010 tarihine kadar belarusa girmis olmasi gerekiyor, bu tarihten sonraki girislerde hesap yontemi 8 maddelik aciklama gibi. bu islem ayni zamanda kazakistanada gecerli.
catakuman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Bu kullanıcı catakuman adlı kullanıcıya bu mesajı için teşekkür etti:
botan35 (07-08-2014)

Şu Anki Saat: 10:17
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design