Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Alt 26-12-2006, 23:05   #11 (permalink)
_admin_
Administrator

Teşekkür: 0
17 Mesajda 33 kere teşekkür edildi
_admin_ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart RE: İthalat yaparken ana ürünün yanında ekipman...

Bu yoruma katılmam mümkün değil.

Birinci husus; ithal eşyasının gümrük kıymetini belirlenmesi Gümrük Kanunu'nda bellidir ve uluslararası bir anlaşmaya dayanmaktadır.
Değil dış ticaret müsteşarlığı hiçbir kurum eşyanın kıymeti şu olacak gibi bir tutum içinde olamaz ve bunun için bir düzenleme yapamaz . gümrüklere referans veya veri mahiyetinde bildirilen kıymetler, dediğiniz amaca hizmet etsede teknik olarak beyan edilen kıymetin gerçeklik veya doğruluğunun kontrolü amacıyla kullanılmakta, ve söz konusu fiyatlar düşük ıymetli beyanlarda gümrük idaresinin şüphelenmesi için yeterli bir sebep oluşturmaktadır.Bu şartlarda dahi ithalat bu değer üzerinden vergileri alınarak değil teminata bağlanarak gerçekleştirilmektedir. daha sonra kıymet araştırması sonuçlanınca yine gerçekte ödenen fiyat üzerinden teminat geri iade edilmektedir.Fiiliyatta genelde iş bilmemezlikten, ithalatçıların gümrük idaresiyle ters düşme korkularından veya teminat mektubu alamamalarından dolayı ek beyan yaparak veri fiyat seviyesinde beyan yaptıkları da doğrudur. Ancak dediğim gibi eşyanın kıymet şudur diye bir belirleme yapılamaz. Ancak ithalat zorlaştırılarak belli bir ek maliyet getirilebilir.(teminat mektubunun masrafları vb)

Diğer bir yöntem ise; bildiğiniz gibi DTM tarafından gözetim belgesi alma koşulu getirilmesidir. Bu Tebliğlerinde genelde 4. maddesi olması lazım, "bu tebliğ hükümleri kıymet hükümlerinin uygulanması engellemez " diye bir madde vardır.Yani burada da bir kıymet belirlenmesi durumu yoktur. Ancak DTM gözetim belgesi vermediği için fiili ithalat bu tebliğlerde yazan değerler üzerinden gerçekleşmektedir.

Ancak bütün bu uygulamalar, rekabet etme şansımız olmayan sektörlerde iç üreticinin korunmasına fyda etmemektedir.Yine iç fiyatlardan düşük ama daha öncekinden daha pahalıya malolan ithalat yapılmaktadır.
Hal böyle olunca bu fiyatlar kimlere yansıyor ve kimlerin çebinden çıkıyor?

Sizlerin bizlerin.

Peki ithalatın kesildiği sektörde kimlerin yüzü gülüyor?
belki bir kaç işçinin ama en çokta bir iki fabrika patronunun.

Tüketici rantı diye bir kavram var iktisatta bilirsiniz.Eğer tüketici rantının düşmesi üretici rantının artmasından daha fazlaysa toplam refah azalıyor emektir.

Bu sebeplerle yapılan uygulamalarda çok seçici olunması gerektiğini düşünüyorum.

Ne dersiniz?
** Bize ulaşmak için: yoneticiler@gumrukforum.com
_admin_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 07:41
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design