Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Alt 27-12-2006, 11:32   #23 (permalink)
İbrahimÇelik
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart RE: Gümrük Müsteşarlığı Merkez Personeli

Sanırım arkadaşlar olayı kişiselleştirmişler oysaki sorun genel bir sorun, merkezin hatası; taşrayı bilmemek ve bu bilgisizlik üzerine işlem bina etmek, 24 saat esasına dayalı çalışan bir teşkilat olduğu halde normal mesai dışında hiç bir Allahın kulunu bulamazsınız, ama yapıya baktığınızda merkeziyetçi bir yapılanma gözden kaçmaz.

Taşra ise kendi içine kapanmış yukarıdaki sorunu dile getirmekten adeta kaçınmaktadır. Bu husustaki en önemli kaygı yer kaygısı makam kaygısı.

Söyleyeceğim şey bir çok arkadaşı rahatsız edebilir ama tavsiyem aynanın karşısında kendi kendilerini yargılamalıdır. Şimdi bir düşünelim, şu anki yaptığımız işi ilk işe başladığımızda yapabiliyormuyduk cevap evet ise yaptığımız işe katkımız yüzde yüze yakın, yok biz bunu bazı merhalelerden sonra yapmaya başlamışsak, hiç kendimizi dev aynasında görmeye gerek yok bu işi okuması yazması olan birazda iş becerisi ve muhakeme kabiliyeti olan herkes yapabilir.

1998 yılında genel otomasyon projesi kapsamında Kapıkulede başlayacak İhbarlı Araç Takip Programını ilgili personele tanıtırken dedimki; sizin yaptığınız bir işi şu kapıdaki meydancı yapabilirmi yapamazmı dedim, dediğim anda kıyamet koptu, yok biz kaçakçılıkla ilgili çalışıyoruz, yok bunu yapıyoruz, yok şunu yapıyoruz gibi klişe laflar. Bende itiraz eden arkadaşlara o gün neler yaptıklarını sordum, kapıya gelen araca Lapseti Formu denilen kağıdı vermek ve almaktan başka somut bir şey ifade edemediler.

İşler rutinleşmeye başlayınca tabirimi mazur görün, kendi kendimizi kandırıyoruz. Aslında bir şey yapmıyoruz, en yoğun zamanlarımda yaptığım nefsi muhasebemde; sağa sola koşmaktan başka bir şey yapmadığımı fark ettim.

Kişilere faydalı yaptığım şeylerde ise, kendimin yada Ankarada oturan arkadaşımın zamanında yapmadığı bir şeyin hatasını düzeltme işlemi olduğunu gördüm, hani bir deyim vardırya, "Allah fakirin eşeğini kaybettirir üzer, buldurur sevindirirmiş", (bu paragrafı iyi anlamanız için bir kere daha okumanızı öneririm)

Hem merkezde ve şu an taşrada görev yapan bir arkadaşınızım, sorun bir tek gümrükte değil devletin genel yapısında. Şu an başımızdaki idareci milyon kere idareciliği hak etmiş biri olabilir, ama milyon kere hak ettiği için değil başka etmenlerden dolayı idareci olmuştur, yani idarecidelerden genel beklenti, LİYAKAT değil SADAKAT aranmaktadır (istisnalar kaideyi bozmaz), gereksiz polemiklere yer vermemek için milyon kere hak etmiş sözümün altını çiziyorum.

Sanırım bu günlük bu kadar yeter.

Bu msg vesilesiyle tüm Gümrük camiasının Kurban Bayramı ve yeni yılını içtenlikle kutlar esenlikler dilerim
İbrahimÇelik isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 09:23
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design