Tekil Mesaj gösterimi
Alt 04-01-2007, 15:46   #2 (permalink)
İbrahimÇelik
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart RE: yeni mezun

Sibel hanım, bahsettiğiniz konu önemli bir husus olduğu için öncelikle genel bir değerlendirme yapmak istiyorum.

ülkenin en önemli kurumu gümrük teşkilatıdır, dört bir tarafı hırsız uğursuz dolu olan coğrafyada, gümrük demek (reel anlamda) evinizin kapısı demektir. Ancak gümrük teşkilatı yıllardan beri ihmal edilmiş, yeri gelince itilmiş kakılmış, suyun akışı ile oluşturduğu doğal dere yatağı misali zamanın gereği olan hususlar hariç hiç bir ciddi yatırım yapılmamış, 1994 yılında başlayan otomasyon projeleri (her nekadar kabul edilmesede) ölü doğmuştur.

peki gümrük teşkilatının bu önemi her kes tarafından bilindiği halde neden bu şekildedir denilirse cevap çok basit; zayıf bir kurumu estirdiğiniz her suni rüzgarla istediğiniz yöne sevk edersiniz.

otomasyon projeleri gerçekten bir şanstı, ancak proje için her şey planlandı ama istihdam ya unutuldu yada çıkış yolu birileri tarafından tıkandı. İstihdam oluşturalamayınca milyon dolarlık projelerden hiç bir sonuç alınamadı, eskiden deftere yazıyordunuz şimdi bilgisayara......

aslında sorduğunuz sorunun cevabı yukarıdaki paragrafta çok açık bir şekide cevap buluyor, etki tepki meselesi, özel firmalar yeni fikirleri olan değilde, söyleneni yapan eleman daha cazip görünüyor (maalesef).

kendimle yaptığım yüzleşmelerde yukarıdaki olumsuz durumlara kendiminde katkısının olduğunu düşünüyorum, umarım herkes kendi payını içinden çeker alırlar.

saygılarımla.

not: siz yinede yılmayınız, inat ediniz, çünkü bu devlet, yetim hakkıyla, fakirin yemek parasıyla sizi okutmuş. Umarım gönlünüze göre bir iş bulusunuz.
İbrahimÇelik isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 11:17
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design