Tekil Mesaj gösterimi
Alt 07-06-2011, 10:54   #7 (permalink)
omnia
Üye

Teşekkür: 0
6 Mesajda 12 kere teşekkür edildi
Standart Cevap: Yolcu beraberinde Gıda Takviyesi

Alıntı:
bb34´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Takviye gıdalar ve sporcu gıdalarının tanımı farklı. İlaç statüsünde değiller zira sağlık bakanlığı ilgilenmiyor bu ürünlerle. Ancak kargo yoluyla alacak kişilerden milli sporcu belgesi, doktor tavsiyesi üzerine sipariş veren kişilerden buna ilişkin rapor ve reçete istenmiş. Omega-3 doktor tarafından tavsiye edilebilir ancak ilaç değildir. Kanunda da bir boşluk görünüyor, Herhangi bir düzenleme yapılmamış iş yolcu beraberinde eşya olduğunda. 430€ kapsamında getirilebileceğini düşünüyorum ben. Gümrük memurunun bir şeyi ilaç olarak düşünme veya düşünmeme gibi bir lüksü yokki. Bir şey ya ilaçtır ya değildir. Numune ihtiyacı bir tek ticari faaliyetler için mi gerekli? Eğer öyleyse mevcut durumda hiç bir engel olmaması lazım bavulda geçiş açısından.
Saygı duyuyorum siz istediğinizi düşünebilirsiniz. Merak etmeyin gayet iyi biliyorum, gıda takviyelerinin ilaç olmadığını. Tekrar söylüyorum: Her ne kadar öyle olmasa da bu genelgeyle birlikte gıda takviyeleri "ilaç" statüsünde olarak düşünülmüştür. Bunu da posta ve kargoyla getirtilen gıda takviyelerinin alımında hastane raporu ve dr reçetesi istenmesinden anlayabiliriz. Siz istediğiniz kadar "Gümrük memurunun bir şeyi ilaç olarak düşünme veya düşünmeme gibi bir lüksü yokki" diyebilirsiniz; sanırım, şimdiye kadar gümrüklerde pek işiniz olmadı. Orada işlerin %99'u gümrük memurunun insiyatifi ile yürütülür. Bu bir realite. Gümrük memuru, posta/kargo ile gelen omega-3 için hastane raporu ve dr reçetesi isterken, yolcu beraberinde gelen için istemeyecek öyle mi? Ne farkı var ha postayla gelmiş ha yolcu beraberinde? Yolcu beraberinde gelirken, ürünler otomatikman dr reçetesi mi alıyor yolda? Dolayısıyla gıda takviyelerini ilaç olarak düşünen bir memura rast gelirseniz işlemi daha önce söylediğim mevzuata göre yapar ve gerekli belgeler olmadan asla alamazsınız. Bu demek değil ki, sizin getireceğiniz gıda takviyeleri kesinlikle gümrüklerde alı konur. Ama her zaman bir risk vardır. Bir memur izin verebilir, diğeri başka yorumlayarak alıkoyabilir. Sizin oradaki itirazınız hiç bir şey ifade etmez. Aksine, zararlı çıkarsınız.
omnia isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 20:07
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design