Tekil Mesaj gösterimi
Alt 07-06-2011, 14:59   #8 (permalink)
bb34
Üye

Teşekkür: 1
3 Mesajda 7 kere teşekkür edildi
Standart Cevap: Yolcu beraberinde Gıda Takviyesi

Alıntı:
omnia´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Saygı duyuyorum siz istediğinizi düşünebilirsiniz. Merak etmeyin gayet iyi biliyorum, gıda takviyelerinin ilaç olmadığını. Tekrar söylüyorum: Her ne kadar öyle olmasa da bu genelgeyle birlikte gıda takviyeleri "ilaç" statüsünde olarak düşünülmüştür. Bunu da posta ve kargoyla getirtilen gıda takviyelerinin alımında hastane raporu ve dr reçetesi istenmesinden anlayabiliriz. Siz istediğiniz kadar "Gümrük memurunun bir şeyi ilaç olarak düşünme veya düşünmeme gibi bir lüksü yokki" diyebilirsiniz; sanırım, şimdiye kadar gümrüklerde pek işiniz olmadı. Orada işlerin %99'u gümrük memurunun insiyatifi ile yürütülür. Bu bir realite. Gümrük memuru, posta/kargo ile gelen omega-3 için hastane raporu ve dr reçetesi isterken, yolcu beraberinde gelen için istemeyecek öyle mi? Ne farkı var ha postayla gelmiş ha yolcu beraberinde? Yolcu beraberinde gelirken, ürünler otomatikman dr reçetesi mi alıyor yolda? Dolayısıyla gıda takviyelerini ilaç olarak düşünen bir memura rast gelirseniz işlemi daha önce söylediğim mevzuata göre yapar ve gerekli belgeler olmadan asla alamazsınız. Bu demek değil ki, sizin getireceğiniz gıda takviyeleri kesinlikle gümrüklerde alı konur. Ama her zaman bir risk vardır. Bir memur izin verebilir, diğeri başka yorumlayarak alıkoyabilir. Sizin oradaki itirazınız hiç bir şey ifade etmez. Aksine, zararlı çıkarsınız.
Gıda takviyelerinin ilaç olmadığını bildiğinizi ben de biliyorum demek istediğim şey kanunda gıda takviyelerinin tanımı ilaç olarak yapılmamış. Ayrı düzenlemeler içerisinde geçiyor sporcu gıdaları ve besin takviyeleri. Bu yüzden gümrük memurunun kafasına göre değerlendirme şansı yok. Amerikadan dönen insanlara da ayrıca müsamaha gösterildiğini duydum ama bilemiyorum tabi benim konuma girmiyor zorluk çıkartıp çıkartmadıkları veya kolaylık sağlayıp sağlamadıkları. Evet gümrükle hiç işim olmadı şu ana kadar, ancak şu da bir gerçek kigümrük memuru kanunun dışına çıkamaz, yaptığı bir işlem için yasal dayanak sorarsam bunu açıkça belirtmek zorundadır. Yolcu beraberinde gelmesi ile posta ile gelmesi arasında önemli bir fark var. Mevcut uygulama ile hedeflenin sevgili distribütörleri korumak ve bir yandan sahibinden ve gg gibi sitelerde bunların satışından vergisiz gelir edenleri önlemek. Bunu siz de biliyorsunuzdur zaten. Yolcu beraberinde parfüm gelebilir ve ml bazında düzenlemesi mevcut, ancak kozmetik ürünlerinin kargo ile getirilmesi tamamen yasak. Buradan yolcu beraberinde eşya ile posta ile gelen eşyanın arasında bir fark olduğu görülüyor. Eski düzenlemelerde kargo ile gelemeyen eşya yolcuyla da gelemez tarzı bir ibare vardı fakat mevcut mevzuatta söz konusu değil. Burada önemli olan gıda takviyelerini şahsi eşya dışında tutan bir şey var mı? Numune isteniyor mu ticari olmayan bir işlem içerisinde geçse bile .Bu konuda bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim. Onun dışında gümrük memurlarının kafalarına göre iş yapması konusuna hiç girmeyelim lütfen Zaten genelge yakında değişikliğe uğrayacak, acele ile yapılmış saçma sapan bir şey. Özellikle muafiyete getirilen, hiç bir kanuna dayanmayan kısıtlamaya bakıldığında...
Bu arada forum hiç aktif değil farkettiniz mi..
bb34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 21:27
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design