Tekil Mesaj gösterimi
Alt 07-06-2011, 19:08   #11 (permalink)
bb34
Üye

Teşekkür: 1
3 Mesajda 7 kere teşekkür edildi
Standart Cevap: Yolcu beraberinde Gıda Takviyesi

Alıntı:
omnia´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Dediklerinizin çoğuna katılıyorum. Şurası hariç:

Bu dediğiniz teoride doğru, uygulamada yanlıştır. 19 nisan genelgesi çıkana kadar, Ocak ayından beri gümrükler idaresi gıda takviyelerinin kargo ile getirilmesini kısıtladı (iherb.com zaten bunun için kargo seçeneğini kaldırdı o tarihlerde). Neye, hangi mevzuata göre yapıldı bunlar? Bunları sorduğumuzda, tamamen ithalatçı firmaları ilgilendiren bir tebliğ söyleniyordu muhataplara.
Yani demek istediğim, "gümrük memuru kanunun dışına çıkamaz" demek doğru olsa bile, maalesef gerçeklerle, yaşanılanlarla uyuşmuyor.
O tebliğden yola çıkıp kargoyu kısıtlayan gümrük idareleri, hayli hayli bu genelgeden yola çıkarak yolcu beraberi gıda takviyelerini "Bunlar ilaç, vitamin yasak kardeşim" diyerek engelleyebilir. Belki miktarsal açıdan birkaç gıda takviyesinde sorun çıkarmazlar, ancak 430 Avronun sınırına kadar alınmış gıda takviyesi dikkat çekici olacaktır. Ve bundan sonra işiniz memura kalmıştır. Gümrük memuru, gümrüklerin kralıdır. Bunu herkes bilir. "Bunu neye göre yapıyorsunuz" sorusu, işinizi çözmez-hiç kolaylaştırmaz. :-)
İherb'den sipariş verenler genelge çıktıktan sonra da siparişlerini gidip alabildi. Siparişi 19 nisandan önce aldığını gösterenler. Ben buna dair bir kaç olay okumuştum. Direk olarak paketi geri gönderilen varsa, ve hukuksuzluk varsa yaşanılanlarda bunun üzerine gidilmesi gerekir. Vatandaşlar haklarının neler olduğunu bilirlerse gümrükçüler kral edasıyla hareket edemez. Sizin biraz gözünüzün açık olduğunu farkederse, kendi yaptığı kanunsuzluktan vazgeçecektir, niçi belaya girsin ki durduk yere? Bunar ilaç, vitamin diyerek bunun reçetesi nerde demesi başlı başına bir çelişki. Kanunda ilacın tanımı nedir, takviye gıdanın tanımı nedir, sporcu gıdasının tanımı nedir. Her birisi ayrı ayrı izah edilmiş. Miktar konusunda haklısınız 430 Euro kapsamına giriyor diye 430 euroluk malla doldurup geçemezsiniz gümrükten. Orada asıl anlatmak istediğim şey liste dışındaki eşyaların dahil olduğu 430 euroluk muafiyetti. Bavulu vitaminle doldurursanız ticari mahiyette olduğu kanısına varacaklardır elinizdeki miktarın. Tabi 3 4 paket farklı ürünün toplam tutarı 400 euro kadar tutmuyorsa. Sonuçta 430 euroya baya bişey alınıyor yani Gümrükçünün huyuna suyuna gidip malları geçirmek en kolay yöntem. 3 4 tane telefonla geçebilenler var. Kanuni mi ? Değil. Fakat benim burada öğrenmeye çalıştığım şey nedir? Yapacağım işlemin kanunda özellikle kısıtlanıp kısıtlanmamış olması. Eğer ben yasal bir dayanağa sahipsem isterse 30 yıllık gümrük memuru olsun hiç farketmez. Buna ek olarak genelgede yolculara bir kısıtlama getirmek isteselerdi bunu açıkça belirtirlerdi diye düşünüyorum. Ancak parfümdekinin aksine serbestinin ne olduğunu belirtmemişler. Genelgedeki hükmü özüyle ve sözüyle incelediğimde ben şahsen yolculara etki eden bir durum göremiyorum. Vitaminin şahsi gıda olmamasını gerektircek özel bir hüküm varsa farklı mevzuatlarda bilen varsa göstersin. Benim bilmek istediğim şey ayrı. Normalde tarım bakanlığı onayı isteniyor bunların ithalatında ve numune alınıyor dolayısıyla. Yanımda getirdiğim 3 5 parça bir şey için bunu istemezler doğal olarak ama kanunda istemelerini gerekli kılan bir durum var mı? Yoksa bu prosedür bir tek bu işin ithalatını yapan firmalar için mi geçerli? Bavul ticaretine gelince malesef var zaten şu an...
bb34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 01:45
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design