Tekil Mesaj gösterimi
Alt 08-06-2011, 15:52   #14 (permalink)
bb34
Üye

Teşekkür: 1
3 Mesajda 7 kere teşekkür edildi
Standart Cevap: Yolcu beraberinde Gıda Takviyesi

Alıntı:
omnia´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İşte bu benim dediğimi gösteriyor. "Gümrük memurunun insiyatifi" durumu. Birçok kişi de paketlerini bu genelge yüzünden alamıyor şu sırada. Bunun örneklerini ilgili facebook protesto sayfasında okuyabilirsiniz. Bir gümrük veya memuru "henüz geçerli değil" derken, diğeri bu genelgeyi uygulamaya geçirdi bile.
Gümrük memurları insiyatif kullanıp lehimize kararlar alabilir. Bu bizim gibi tüketiciler için çok iyi bir şey. Bu zamana kadar bunu çekemeyip olayın üstüne giden ithalatçı var mıdır bilinmez. Ama önemli olan kanunda düzenlenmiş ve hakkımız olan bir durumun sanki gümrük memurunun insafına kalmışız gibi görülmesi. Özet olarak evet gümrük memuru normalde ithalat kapsamında değerlendirilmesi gereken bir şeyin geçişine göz yumabilir, ancak kanunda açıkça belirtilen hükümlere aykırı olarak benim taşıdığım eşyaya alıkoymaya çalışırsa orada ben haklıysam bunu bilmeli ve ispat etmeliyim. O zaman bir sıkıntı olmaz işte. Burada öğrenmeye çalıştığım şey de bu. Genelgede gıdaların posta yoluyla getirilmesine değinilmiş, ilgili bakanlar kurulu kararında ise gıdadan bahseden bir madde yok. Numune ve onay gereksinimi de herhalde bir tek ithalat durumlarında geçerli şu ana kadar anladığım kadarıyla. Bu durumda yolcuların ticari mahiyet taşımayacak kadar yanında getirdikleri gıda takviyesini engelleyen bir şey yok gibi. Sanırım dikkat edilmesi gereken şey ticari olmayan miktar nedir? Kanunu tam incelemediğimden bunu bilmiyorum, nitekim ek-9'da da yer almıyor bu ürünler yanlış görmediysem. E 430 euro var diye bavul dolusu getirmek de olmaz mantıken. Sizin bilginiz var mı? Aynı çeşit üründen en fazla 3 paket olur filan gibilerinden?
bb34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 05:10
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design