Tekil Mesaj gösterimi
Alt 13-06-2011, 14:52   #3 (permalink)
hakmemu
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Exclamation Gümrüğe takılan/takılabilecek ürünler için...

herkese selam arkadaşlar;Gümrükte mağdur duruma düşmemeniz için bu yazıyı yazıyorum.Çin'den 20 adet usb flash driver aldım. Fakat gelen ürünler gümrüğe takıldı.Olayı kısaca anlatayım herkes buna göre hareket etsin;Yurt dışında bir firmadan 20 adet çeşitli kapasitelerde usb flash bellek sipariş verdim. Karşı tarafa western unıon ile para transferi gerçekleşti. Ürünler DHL kargo ile istanbul'a kadar geldi. Fakat gelen ürünler gümrüğe takıldı. Nedeni ''adeti'' DHL ve gümrükle yaptığım görüşmelerin hepsi lafta kaldı ve ürünü gümrükten çekmeme kararı aldım.Gümrüge takılmaması için yapılması gerekenleri yazıyorum;1-Postanızı kişiden kişiye gönderim yaptırın.2-Kesinlikle fatura (proforma invoice) kestirmeyin.3-paket üzerine Türkçe olarak ''hediye paketidir'' yazdırın.4-Kesinlikle özel kargo şirketlerini kullanmayın. Normal postayla biraz geçikir ama benim gibi paranız yanmaz en azından.(özel kargolar kesinlikle çok katı. ben ankarada oturuyorum mesala ürünüm istanbul'a iniyor ve benden ankaraya getirtmem için (DHL) 150 tl para istiyorlar.PTT direk getiriyor oturma/teslim adresine)5-Kesinlikle paket üzerine adet yazdırmayın.6-Paket üzerine Türkçe ve İngilizce ''ticari amaçlı değildir/ticari bir değer taşımamaktadır'' yazdırın.7-Ve kesinlikle alış-verişinizi PAYPAL üzerinden yapın. Benim gibi mağdur olmayın.(verdiğiniz paranın üzerine bir bardak su içersiniz yoksa)Diyelim ki bütün bunlara rağmen takıldı. Masrafları yazıyorum;1-Özel kargo şirketinin sizden bence keyfi olarak istediği ücretler(bu posta şirketine göre değişiyor...)2-gümrük müşavirine verilecek para ve vekalet ücreti.3-Ürününüzün internet üzerinden değeri hesaplanır ve buna göre ödenecek vergi matrahları.4-ki diyelim ürünü almaktan vazgeçtiniz. Karşı taraf almak isterse (iade almak isterse) aynı ücretleri vermek zorunda.(benim ürünüm için karşı taraftan yaklaşık DHL 200$ istemiş)Yani arkadaşlar bütün bu yazdıklarım başıma geldi.Sizde yanmayın diye yazıyorum. Benim ürünüm toplamda 76$ benim gümrükten çekmem için istenen min.1000 tl.Herkese iyi günler...
hakmemu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 22:08
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design