Tekil Mesaj gösterimi
Alt 22-07-2011, 09:45   #2 (permalink)
FOREVER7975
V.I.P ÜYE

Teşekkür: 2
34 Mesajda 41 kere teşekkür edildi
Standart Cevap: Sayın adminler bilgilerinizi esirgemeyin , lütfen..

herseyden once benim bakis acima gore TR'de yapilabilecek en prestijli islerin basinda geliyor DIS TICARET. Uluslararasi calismak hem maddi hem de kulturel anlamda hem sizi tatmin eder hem de guzel bir kariyer yapabilirsiniz. Ne is yapsam hangi bolumu secsem diye soran herkese DIS TICARET diyorum. Uluslararasi ticaret, ithalat & ihracat, dis ticaret, uluslararasi iliskiler hepsi ayni kapiya cikiyor isimler tercih yaparken sizi yaniltmasin. simdi gelelim mesajinizdaki sorulara,

- Dış Ticaret bölümünü 2 yıllık olarak kazanıp bitirdikten sonra 3 yıllık mecburi staj süreci oldugunu duydum. Bunu biraz daha açarmısınız rica etsem? Yani 3 yıllık staj sürecinde normal olarak maaş alabiliyormuyuz? Bu önemli çünkü. Yoksa çok düşük bir ücret mi oluyor bu konuda biraz tedirgin oldum. Tamam ilk başta çok yüksek maaşı kimse alamaz ama mesela alternatif olarak neler yapmamazı önerebilirsiniz?
3 yillik mecburi staj gumrukte is takibi yapabilmek icin gerekli olan B karnesi icin yapilir. bu staj 3 yil boyunca gumruk musavirliginde sigortali olarak calistiginizda gecerli olur. yani bir ithalat - ihracat firmasinda calisarak staj yapmis olmazsiniz. B karnesi aldiktan sonra karne ile gumruklerde is takibi yapabilirsiniz. B karnesinden sonra yine 3 yil gumruk musavirliginde calisarak A karnesi sinavina girme hakki kazanirsiniz. A karnesi aldiktan sonra gumruk musavirlik firmasi acabilirsiniz, beyanname imzalayabilirsiniz. bu stajlar boyunca normal sekilde maasinizi alacaksiniz. B karnesi alinca maasiniz oncekine gore artar.
- Daha sonra yükseltme sınavına girmeyi düşünüyorum tabiiki. Aöf mü yoksa örgün eğitimi mi önerirsiniz? Aöf'e gidip hem çalışıp hem para kazanmak istesem çok mu yanlış yapmış olurum?
ben 2 yil kocaeli universitesi dis ticareti bitirdim ardindan aof isletmeye gecis yaptim. bu surede gumruk firmasinda 1 yil calistim ardindan ithalat-ihracat firmasina girdim. su an bilisim sektorunde bir firmada dis ticaret mudurlugu yapiyorum. bundan dolayi bu tamamen kisisel tercih. ama bana kalirsa en dogru yol bu. 2 yil aof devam ederken ingilizcenizi gelistirirsiniz ya da ogrenirsiniz, bu sirada da B karnesi icin staj baslatmis olursunuz diger yandan ithalat-ihracat isini temelinden ogrenmis olursunuz. bu isi kariyer edinecekseniz en dogru yol gumruk firmasinda baslamanizdir.
- a ve b karneleri nelerdir bunları hiç bilmiyorum.
A karnesi sahibine gumruk musaviri denilir. yani beyanname imzalayip sirket acabilir.
B karnesi gumruk musavir yardimcisidir. gumrukte karnesi ile beyanname takip edebilir.
-Ve birde işi öğrenmek için kesinlikle gümrükte çalışmalısın diyorlar.. Kpss sınavından alınıyor sanırım. Çok yüksek bir puan mı acaba bunuda merak ediyorum.
yukarida da belirttigim gibi gumrukte baslamak en dogrusu. gumrukte asgari ucretle ise baslarsiniz bunu problem etmemeniz lazim. 5 tane yabanci diliniz, fakulte diplomaniz olsa bile asgari ucret cunku deneyimsizsiniz. KPSS memurluk icin acilan sinav 70 uzerinde almaniz gerekir.

herseyden once, 10 gumrukte calisip bu isin piri bile olsaniz ingilizceniz yok ise hep gumrukte calisirsiniz, dis ticaret firmasina girip dis ticaretci olamazsiniz. ingilizce bu isin temeli mutlaka ogrenin

FOREVER7975 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 16:14
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design