Tekil Mesaj gösterimi
Alt 11-08-2011, 12:25   #4 (permalink)
fiir_tina
Üye

Teşekkür: 0
3 Mesajda 5 kere teşekkür edildi
Standart Cevap: işte ! beklenen GM ve GMY sınav açıldı !!!

selamlar..ilgili kurum tarafından sınavların 1 ekim tarihinde yapılacağı açıklandı.sınavların yapılacağının açıklandığı tarih 10 ağustos.yani hepi topu 50 gün önce.yıllarca eğitimini tamamlayan ve yine yıllarca stajını dolduran geleceğini yaşamını bu mesleğe endekslemiş insanlara bu önemli sınavlar için sadece 50 gün süre tanınıyor.bu insanlar bir sürü mesleki konulardan gtip izahnamesinden matematik dahil genel kültür konularından sorumlu tutulacaklar.arkadaşlar bu sınavların kerhen yapıldığı açık bir şekilde gün yüzündedir.belkide sınava girenlerin çoğu dar zamanda konulara adaptasyon sağlayamayacak araya bayram da girecek ve başvuru işleri falan derken sınav zamanı gelecek.birde madalyonun diğer yüzü var.biliyoruz ki en son sınavlar 2008 yılında açılmıştı.2009 ve 2010 yıllarında gerek gümrük mevzuatının kapsamlı değişmesi ve gerekse hatta en önemli sebep olarak gösterdikleri gümrük müşavirleri odası kanun taslağının hazırlanması başbakanlığa sevk edilmesi gibi çeşitli nedenlerden dolayı açılmamıştır.ve sınavların oda kurulması sonucu odanın kendi yöetmeliklerine göre sınavları bundan sonra oda'nın kendisinin yapacağı söylenmiştir.ama aradan geçen koskocaman 2 yıl içinde hiçbir gelişme yaşanmamış ve 2011 yılına kadar gelinmiştir.10 ağustosa kadar akıbetini belirmedikleri sınavların tarihi 1 ekim olarak belirlenmiş ve 4458 sayılı kanun hükümlerine göre yani önceki sınavların hükümlerine göre yapılacağı söylenmiştir.şimdi 2009 ve 2010 yılında sınava girme hakkını elinde bulunduran ve bakanlık makamının almış olduğu kararlar neticesinde o yıllarda sınava giremeyen arkadaşların hem maddi hem manevi tahribatını kim ve nasıl karşılayacak.4458 sayılı kanunda öyle bir madde varki anlamakta güçlük çekiyorum.sınavlara girme koşulu olarak bir gümrük müşavirinin yanında sgk lı olarak 1080 gün yani 3 yıl çalışlılmış olunması şartı aranıyor.mesela ben 1080 günlük primimi bir müşavirin yanında 2011 temmuz ayında tamamlıyorum ama 2011 in ekim ayında ki sınava yani stajım bittikten 3 ay sonra açılacak olan sınava giremiyorum.sınavlara girmek için sınavın yapıldığı yıldan bir önceki yıl tüm şartları tamamlamak gerekir diye bir bend var bu maddenin içinde.başka hiçbir kurumda sınav şartı olarak böyle bir dayatma yoktur.ben stajımı bitirdiysem benden aradığın 1080 günü tamamladıysam istediğiniz eğitim şartlarına haizsem o yıl isterse sınav stajım bittikten 10 gün sonra olsun girmeye hak kazanmış olurum.ama o bendi yani yılbaşı şartını kimler ne için bu kanuna eklediler çok merak ediyorum.hem kanunda 1080 gün staj koşulu aranıyor hemde 1080 gününü tamamlayan kişi aynı yıl sınava alınmıyor.31.12.2010 yılında stajını dolduran aday sınava dahil edilirken 01.01.2011 yılında stajını dolduran aday 2011 ekim ayındaki yani 10. aydaki sınava dahil edilmiyor.ayrıca hiçbir kurum hiçbir mesleki sınav tarihini kaos ortamına dönüştürerek akıbeti belirsiz konumuna sokarak pat diye 50 gün önceden tarih vermez.bütün kurumlar sınav tarihlerini yılbaşında yani ocak ayında yayınlarlar.yani bizim sınavlarımızında her yıl ocak ayında tarihi belirlenmesi gerekirken bırakın tarih vermeyi 3 yılda 4- yılda bir yapıyorlar ve onuda kerhen zorlamayla yapıyorlar.ben böyle adaletten sistemden iğreniyorum artık.sınava gircek arkadaşlara başarılar.
fiir_tina isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Bu kullanıcı fiir_tina adlı kullanıcıya bu mesajı için teşekkür etti:
oversea (11-08-2011)

Şu Anki Saat: 22:12
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design