Tekil Mesaj gösterimi
Alt 05-04-2008, 22:53   #3 (permalink)
asiyan
V.I.P ÜYE

Teşekkür: 0
11 Mesajda 18 kere teşekkür edildi
Standart RE: Gümrük Müşaviri olmak ?

Alıntı:
Dede Efendi´isimli üyeden Alıntı
Arkadaşlar öncelikle merhaba,
Bu forumu kuranlara teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.
İzninizle sizlere bir kaç soru sormak istiyorum.
Ben 4 + 1(hazırlık) yıl Lojistik Yönetimi bölümünü okuyacağım.Şuan hazırlık öğrencisiyim.Açıkcası bölümüme AŞIĞIM :1 (3): Babam,amcam ve rahmetli dedem Kamyoncuydu ve küçük yaşlardan beri tır,kamyon ve nakliyat işi içinde büyüdüm ve lise hayatım boyunca tek hedefim lojistik okumaktı ; ÇOK şükür ÖSSde istediğim puanı aldım ve bölümüme birincilikle girdim.
Şimdiki amacımsa Gümrük müşaviri olup memleketime(Zonguldak'a) dönmek :1 (20):
Yaptığım araştırlar sonucu 3 yıllık bir staj programı uygulamam ve ardından gümrük müşaviri yardımcılığı sınavına girmem gerekiyor. İşte burda aklıma bir sürü sorular takılıyor. Sizlerden bu soruları cevaplamanızı istiyorum ..

SORU-1)Hem okuyup hemde stajımı yapabilir miyim ? örneğin şuan izmirde okuyorum ve 2. sınıfa geçtiğimde hem okulumu okuyup hemde stajımı yapabilir miyim? akşam 4 e kadar ders oluyor hafta içi ,4 ten sonraları staj yapacağım yerle anlaşıp ,hafta içi 4 ten istedikleri saate kadar hafta sonları ise tam gün çalışabileceğim yer bulabilir miyim :1 (13): ?

SORU-2) Gümrük müşaviri yardımcısı olduktan sonra nasıl Gümrük müşaviri olacağım?

SORU-3)Devletin bir kademesinde gümrük müşavirliği yardımcılığı için 3 yıl staj yapabilir miyim?

SORU-4)Gümrük müşaviri olduktan sonra kendi büromuzu istediğimiz gibi açabilir miyiz? (bir yerde okumuştum da en az 2 müşavir 1 büro açabilir diye acaba bu doğrumu? 9

SORU-5)Gümrük müşaviri olduktan sonra büromuzu açacak kadar maddi imkanımız ve uygun ortam yoksa , iş bulma konusunda zorluk çeker miyim?

Şimdilik bu kadar arkadaşlar biraz uzun yazdım hakkınızı helal edin....
Cevap 1- Lojistik bölümü Gümrük Müşavir Yardımcılığı stajı içinde öngörülen bir bölüm değildir. Bu bölümü okurken bir gümrük müşavirliği firmasında işe başlasanız bile stajınız geçerli olmaz
Cevap 2- 3 yıl GMY stajını tamamlayan bir stajer, GMY sınavından başarıyla geçtikten ve karnesini aldıktan sonra bir 3 yıl daha stajına devam eder ve GM sınavına girer. GM sınavından başarılı olursa Gümrük Müşaviri olur
Cevap 3-KPSS sınavından başarıyla geçip başarıyla atanabilip Gümrük Memuru olursanız ve pozisyonunuza göre 6 yıl ya da 15 yılın sonunda istifa ederseniz pozisyona göre B veya A karne alabilirsiniz.Örneğin kolcular B karne, muayene memurları A karne alabiliyorlar
Cevap4- Gümrük Müşaviri olduktan sonra ve firma portföyünüz varsa kendi adınıza şirket açabilirsiniz.
Cevap 5- İşyeri açmaya pörtföyünüz veya altyapınız yoksa herhangi bir şirkette GM olarak çalışabilirsiniz.
asiyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 17:02
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design