Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Alt 13-08-2011, 22:16   #25 (permalink)
bedirtümkaya
Üye

Teşekkür: 0
3 Mesajda 3 kere teşekkür edildi
Standart Cevap: Araç ile ilgili bir sürü soru size :)

Alıntı:
cOsMiCTr´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhabalar. Çok uzun süredir gümrük ile ilgili kulaktan dolma bilgilerimi teyid edecek bir birim, bir yetkili aradıktan ve bulamadıktan sonra (Gümrük Müdürlüğümüz dahil malesef.) bu siteye ulaştım ve verilen bilgilerin gayet açıklayıcı olduğunu gördüm. Öncelikle başarılarınızı diliyorum ve sorularıma geçiyorum.

Öncelikle bir çok açılmış konu okudum, bir sürü link gezdim fakat aklımda hala takılı sorular mevcut. Kaçırdığım bir link var ise bu konular ile ilgili eklerseniz sevinirim.

Ön Bilgi : Ben Türk Vatandaşıyım, Eşim Alman vatandaşı fakat eski Türk vatandaşı olduğu için verilen bir Mavi Kartı mevcut. Mavi kart, oy vermekten muafiyet sağlamanın yanında oturma izni ve çalışma izni yerine geçmektedir, süresizdir. Üzerinde T.C. Kimlik numarası vardır.

Eşim Alman vatandaşı olduğu için ve Almanya'dan daha ucuza araba alabileceğimiz için Yurtdışından değeri 35000€ değerinde;
  • son fiyat aksesuarları dahil
  • Sıfır
  • 1200-1600 KG ağırlık aralığı
  • 3000 cc Dizel
bir araç getirtmeyi planlamaktayız.

Dipnot : Eşimin Alman ehliyeti, Benim B sınıfı ehliyetim mevcuttur.

1. Aracı hangi plaka ile yurda sokabiliriz?
2. 34 MC ... plakalar yabancıların aldığı Türk plakalarımıdır?
3. Mavi plaka hala mevcutmudur?
4. Normal siyah istediğimiz bir plakaya çevirebilirmiyiz?
5. Yabancı plaka olarak dolaşsak (dolaşabilirmiyiz?) giriş-çıkış ne kadar sürede yapabiliriz?
6. Ben Türk vatandaşı olarak kullanabilirmiyim? (Bu kural her plaka cinsinden geçerlimidir?)
7. Ödemem gereken tutarı hesaplayamadım o yüzden lütfen matematik hesaplarını içeren linkleri koymayınız çünkü beceremiyorum. Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz? (Aşşağı yukarı bir rakam yeterli olacaktır tabi ki)
8. Mavi plaka ve ve MC plaka konusu doğru ise bunlarda da giriş-çıkış yapılması gerekiyor mu?
9. Aracı satmak istediğimizde Türk vatandaşa herhangi bir plaka ile satabilirmiyiz yoksa yabancıya mı satabiliyoruz?
10. Eşimin hem Almanya hem Türkiye'de oturumu olduğu için bu işlemleri gerçekleştirmek için herhangi birinden çıkmamız gerekiyor mu?

Bildiğiniz konuları soru numarası belirterek cevaplarsanız sevinirim, yanlız lütfen muallakta kaldığınızı cevaplamayın çünkü soru işaretlerinden gerçekten bunaldım.

Bu arada eşim yurtdışından temmuz 07 de geldi fakat aralık 07 de Almanya ya giriş çıkış yaptı ve mayıs 08 ayında da Almanya ya giriş çıkış yapacak. Kesin dönüş ne Almanya ya var ne de Türkiye ye. Bu giriş çıkışlar 6 aylık Türkiye de bulunma şartına uyuyormu yoksa bozuyor mu?

Üşenmeden okuyup, üşenmeden cevap verirseniz fazla yapabileceğim birşey yok, sadece [size=medium]ÇOK[/size] minnettar kalacağım.

Saygılarımla...

değerli arkadaşım;
araç almanyadan geldiği için gümrük vergisinden muaf
ancak
kdv ve ötv vergilerini ödemeniz gerekiyor
kdv aracınızın cif kıymeti (mal bedeli+taşıma bedeli+sigorta) üzerinden %18 dir.
bunun yanı sıra
aracınız 2000cc yi geçtiği için %84 oranında ötv ödemeniz gerekmektedir
verdiğiniz kıymetin cif kıymet olduğunu kabul ederek aracınız için ödemeniz gereken vergileri hesaplarsak
şu tablo ortaya çıkar

kdv=cif+ kdv oranı %18
kdv=35.000X%18
KDV=6.300

ÖTV=(CİF+KDV)XÖTV ORANI%84
ÖTV=41.300X%84
ÖTV=34.692

TOPLAMDA ÖDEMENİZ GEREKEN VERGİLER =40.992 EURO DUR
BU ŞEKİLDE ARACINIZI TÜRKİYEDE HERHANGİ BİR İŞLEME GEREK KALMADAN KULLANABİLİRSİNİZ,AMA SANIRIM BU PARADAN DAHA DÜŞÜK BİR MEBLAĞA ZATEN BU ARABAYI BURADA ALIRSINIZ.SAYGILARIMLA
bedirtümkaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 05:50
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design