Tekil Mesaj gösterimi
Alt 24-08-2011, 18:25   #2 (permalink)
bedirtümkaya
Üye

Teşekkür: 0
3 Mesajda 3 kere teşekkür edildi
Standart Cevap: Bedelsiz Otomobil Ithalati - komik Sorularim

Alıntı:
HUSAM´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Herkese Selamlar,

Oncelikle bu forma, yazilanlarin bir kismini kuduktan sonra dun uye oldum , super bir site ve forum. Her konuda sorular sorulmus ve cogu cevaplanmis. Ellerinize saglik.

Benim kisa bir kac sorum var. Bilirkisilere komik gelebilir ama bir turlu mevzuhati okuyarak cozemedim.

Yurtdisinda 2 senedir calisiyorum ve 1 seneye donecegim. Yani Bedelsiz Otomobil Ithalati ile ilgili tum kriterleri yerine getiriyorum.

Biri 2009 Aralikda, digeri 2011 Mayisda olmak uzere (sifir) aldigim 2 adet arabma var. Ekteki jpg dosyasina alis tarihim fiyatlar ve Odemem gereken OTV ve KDV hesabimi koydum.

Karistirdigim noktalar:
1- CIF degeri hesaplanirken aldigim gunku kurdan mi yoksa, dondugum gunku kurdan mi TL ye cevirmeliyim?

2- 2sene + 6aydir dir elimde tutugum arabanin eskime payi (2sene) %67.8 mi? yoksa 58.7% (3 sene) midir?

3- Hesaplarken Navlun vs. eklemedim. Kendi arabami surerek getirirsem de navlun mu odemem lazim?

4- Hesaplamalarim dogrumu dur ?

5- Esim ve ben 2 araba getirebilir miyiz? ... Cevap getiremeyiz biliyorum ama esim benden 6 ay once kesin donus yapsa bu sansimiz olur mu?

Yardimlariniz icin tesekkurler,

Saygilarimla,
sevgili arkadaşım,bedelsiz otomobil ithalatı diye bir şey yok öncelikle bu konuda anlaşalım...yok dememdeki sebep herhalikarda bu aracın 2000cc olanları için %84 ötv ve %27 kdv ödeyeceksin,dolayısı ile getireceğin arabanın parasını herhalikarda vereceksin yani.
önemli olan aracı kendi adınıza kaydettirdiğiniz sırada aracın 3 yaşından büyük olmaması...
hesaplama yapılırken eşyayı gümrüğe beyan ettiğiniz tarihteki kur dikkate alınır(yani gümrük yükümlülüğünün başladığı tarih.
ayrıca bu durumda nerede çalıştığınız çok önemli,ben avrupada olduğunu düşünerek vergi eklemedim,eğer ülkemizin muafiyet tanıdığı ülkelerden birinde değilseniz bu rakamların üzerine birde gümrük vergisi eklemeniz gerekiyor...
bedirtümkaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 00:50
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design