Tekil Mesaj gösterimi
Alt 07-04-2008, 21:00   #29 (permalink)
irfanycs
Üye

Teşekkür: 0
1 Mesajda 1 kere teşekkür edildi
Standart RE: Başmüdür vekiline Karnesizler için Başsavcılık soruşturma açtı.

Karnesiz,Yetkisiz kişilerin savunmalarını daha önce yazmıştım.(Bizim ekmeğimiz elimizden alınırsa bu saatten sonra hırsızlık mı yapalım. Ben bu işi iyi biliyorum ve zaten yapıyorum.Meslsğimde uzmanım vs.) Hukuk devletinde insanlara sınavla bazı fırsatlar verilir , kazanılırsa Müktesep hak olur,hak hukuken korunan menfaattir. 15 yıldır bu işi yapan kişilere zamanında ortaokul,lise mezunu olmak şartı aranır iken bu kişiler sınavlara girmemiş yada girmiş kazanamamış.Şimdi gerekli koşulları gerçekleştirip bu meslsği yapan kişilere benim fiili olarak çalışmışlığım tecrübem var deyip hak iddia ediyor.Bunu hukuken kimse kabul etmez. Ben zaten işin insani boyutunu analiz ediyorum.Hukuken baktığınızda,Ehliyetsiz araba kullanan bir şahıs arabayı mükemmel kullansa dahi suçludur.Ehliyeti olan ama vasat araba kullanan şahsa Polis işlem yapamaz çünki yasal preseduru yerine getirmiştir.Diğer yandan insanın karşısına zaman zaman fırsatlar çıkıyor bunu değerlendirmez iseniz o konuda artık hak talep edemezsiniz.Örn.1996 yılında Ecevit Hükümeti tüm 4 yıllık fakülte mezunlarına sadece müracaatla ilkokul öğretmenliği veriyordu ,ben doğuya gitmek istemediğimden müracaat etmedim.Şimdi ilkokul öğretmeni olmak için sadece ilgili bölümden 4 yıllık mezuniyet,Pedegojik formasyon,Kpss' den derece almak yetmiyor birde kadro beklersiniz 2 yıl kadro çıkmazsa yine sınav gerekiyor.Şimdi soruyorum ben herhangi bir devlet okulunda zamanında müracaat etmedim diyerek ögretmenlik yapabilirmiyim yada yaptırırlarmı.Madem bu işin uzmanıydınız bunu belgelendirecektiniz.Eğer siz belgelendirip şuan karneli olsaydınız,gümrük firmalarının dün işe alıp koltuğunun altına beyanname verip git şunu kapat dediği kişilerle (gelip gümrükte abi kime ne vericem tescil nerde vs deyip dolasanlarla) 15-20 yıldır bu işi yapan karnesizler aynı kefeye konulmazdı.Asıl benim eleştirdiğim durum ortada kriter yok mesleğe bugün karnesiz başlayanla 20 yıl karnesiz çalışan ve karneli hep aynı statüde.Karnesiz kişiler bu mesleğe dün başlayanlarla eşit olmayı kabul ediyormu onu da bilemiyorum.Gümrükte rüşvet olduğu sürece haksızlıklar devam edecek.Biz yardımcı karneliler diyoruz ki maaşlarımız ''Sabit maaş +Manifesto ''olmasın ''Yeterli maaş'' olsun.Bazı gümrük firmaları beyannameleri kurye ile gümrüğe gönderiyor orda bulunan ayakçılara dosya mastafı adı altında Örn:60 Ytl dosya başı gönderiyor bu ayakçı beynnameyi kapatıyor toplan 20 ytl rüşvet verip 40 ytl kendine alıyor.Bu durumda bu şirketler maaşı ,SSk yı,Yolu,Yemeği aradan çıkarıyor. Fason iş takibi yaptırıyor.İş görüşmelerinde maaşımız düşüktür ama dosya masrafımız yüksektir deyip pazarlık eden firmaları biliyorsunuz. Dosya masrafı ,Manifesto,Rüşvet aslında gümrük şirketlerinin memurlara gönderdiği paralardır. Ama firma sana diyorki bu paradan çal.Çaldığını biliyorum buna göz yumuyorum.Memur da Rüşveti az verdiğinde sana paraşütçü diyor yani benim hakkımı çaldın deyip kötü davranıyor.  Gümrükte iş takibi yapanlar işte bu çaldığı paralarla besleniyor.Biz diyoruz ki maaşımız iyi olsun rüşvetten pay verilmesin.Daha etik ve kariyerli mesleğimiz olsun.Bu konuda yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.
irfanycs isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 13:50
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design