Tekil Mesaj gösterimi
Alt 11-09-2011, 22:02   #1 (permalink)
benhalil
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart Dahilde İşleme Rejimi.ayrı bir iş kolu

Yurtdışında ithalatı yasal olan,tamir amaçlı ve işleme amaçlı eşya ve ürün getirmekteyim.önce nasıl getirdiğimi izah edeyim,yolcu beraberinde getirecek miktar kadar mal getirip, tamir veya işleyerek tekrar geri götürüyordum.Şimdi işlerimi genişletmek istiyorum ve gerekli yerlere müraacat ettim,gümrük müstaşarlığı,gelirler daire başkanlığına ve diğer kurumlara yazdım.Dosyam gümrük müstaşarlığında ve gelirler dairesi müdürlüğünde işin içinde çıkamıyorlar.şimdi benim yaptığım iş?yurdışında yabancılara ait ürünü türkiye'ye getirip tamir veya işliyor tekrardan getirdiğim ülkeye ve aldığım kişi ve kişilere teslim edip üçretimi alıyorum.bana dahilde işleme rejiminden, izin için istenen belgeler isteniyor, ben tekrar yazı gönderdim ve başbakanlığa şikayet ettim.türkiye'de ikame etmekteyim,işyerim türkiye'de yok ve bir çok ülkeye gitmekteyim. yanı seyar geziyorum. işlenecek ürün topluyorum. ülkemde işliyor tekrardan geri götürüyorum.getirdiğim ürünler herhangi bir imalatcıya hammadde değil yarı mamul değil,türkiye'de serbest piyasaya girmiyor.çünkü başkalarının bana yapmam için verilen eşyalardır.döviz karşılığı yapıyor ve yaptırıyorum. ülkemdeki imalat ve tamircılerde faturamı alıyorum.şimdi ben kazancını yurtdışında temin eden biriyim ve ülkeme döviz girdisi sağlıyorum.vergi dairesi işyerim olmadığı için mükellef olamazsın diyor ,ki doğru.dahilde işleme ve tekrardan ihraç için dahilde işleme izin için gümrük benden vergi mükellefi olmam gerektiğini söylüyor.şimdi iki kurum bir birine girmiş.bende aralarında mekik dokuyorum.
Sizlerden konu hakkında bilgi almak istiyorum.
Not.tekrar tekrar yazıyorum benim getirdiğim eşya işlenip veya onarılıp tekrar iade mallardır.yanı ithal, aynı değer ve aynı ölçüdeki malı tekrardan ihraç..
benhalil isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 01:51
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design