Tekil Mesaj gösterimi
Alt 24-09-2011, 07:51   #2 (permalink)
sinanuags
V.I.P ÜYE

Teşekkür: 2
19 Mesajda 19 kere teşekkür edildi
Standart Cevap: Amerikadan Turkiye'ye e-ticaret ve gumruk uygulamasi

Alıntı:
amerikadan soruyorum´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba,
Amerika'da yaşıyorum. Foruma henuz uye oldum ve yazismalardan uykumu kaciran sorularima aradigim cevaplari sizlerden alabilecegimi tahmin ediyorum. Ilk sahsi ticari girisimim icin bilgi ve tecrubelerinize ihtiyacim var.

Türkiye'de şahıslara teslim edilmek uzere A.B.D.'den taninmis marka tekstil ürünlerinin satisina yonelik bir online dukkan acmak asamasindayim. Musterilerimi gumruk uygulamasi hakkinda urkutmeden durustce bilgilendirmek gerektigini dusunuyorum.

1-En dogru, anlasilir ve guncel bilgiye nasil ulasabilirim? Link olarak iletmeniz mumkun olur mu?
gumruk.gov.tr

2-Sahsa teslim edilen, kisisel kullanima yonelik, ticari degeri olmayan ve online olarak satisi gerceklesmis tekstil ( giyim, ayakkabi, gunes gozlugu, aksesuar, v.b.) urunler hangi kriterler goz onunde bulundurularak gumrukte kalir?

en son tebliglere göre 75 euro yu geçen her ürün gümrükte kalacak denildi .
ticari niteliği olan her ürün zaten gmrükte kalıyor.

3- Online satislarda sahsi kullanima tabi urunun (yukarida bahsi gecen tekstil v.b.) gumrukte takilmasi durumunda matbu bir gumruk orani var midir, GTIP'ye gore degisebilir bir oran mi soz konusudur?

%18 kdv , eğer marka değeri varsa ekstradan çıkacak olan özel vergilerde olacaktır ,
ordino ardiye vs.
şeklinde değişir ..

4- Dagitimi PTT'nin gerceklestirmesi beklenen paketin gumrukte kalmasi durumunda isleyis nedir? Alici paketini nerede teslim alir?
topkapı ptt e gider ana dağıtım merkezinde gümrük işlemleri görülür. oradan teslim alır.

selamlar, daha detaylıca anlatırsanız daha detaylıca fikir paylaşabiliriz.

sinanua@gmail.com
@alisinancelebi
sinanuags isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 21:24
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design