Tekil Mesaj gösterimi
Alt 28-09-2011, 03:38   #1 (permalink)
kaanahm
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Exclamation Posta yoluyla ithalat ve gerekli belgeler

Değişen gümrük mevzuatları sonucu sizlerden güncel cevap almak için bu başlığı açmam gerekti. Cevap verirseniz benim gibi birçok kişiye yardımcı olacaksınız. Şimdiden teşekkür ederim.

Uzakdoğudan ve A.B.D. den ticari amaçla posta yoluyla sınır değerine kadar (1500 euro) ürünü mevzuat dahilinde vergisini ödeyerek gümrükten geçirmek istiyorum.
Getirtmek istediğim ürünler cep telefonu aksesuarlarıdır. Bu aksesuarlar kılıf, stand olabildiği gibi batarya ve şarj cihazı gibi elektrikli cihazlarda olabiliyor.

Şu anda yolun en başındayım. Öncelikle bireysel mükellef olup ticaret sicil memurluğuna kayıt olmam gerektiğini biliyorum. Bunların dışında:
- Gönderici firmanın keseceği faturanın tercüme edilmesi gerekli midir? Bu faturada özellikle olması gereken nitelik nedir?
- Batarya ve şarj cihazı için CE ve garanti belgesi zorunluğu var mıdır?
- Gümrükten geçmesi için gümrük müşavirine benim vermem gereken belgeler nelerdir?
- Bunların hiçbiriyle uğraşmadan karşı tarafın ticari fatura kesmesini sağlayarak benimde mükellef olup gümrük işlerinin tamamen bir ithalat-ihracat firmasına havale etmem maliyet açısından mantıklımıdır? Çünkü ayda 2-3 bin dolar civarında bir-iki geçiş olacak gibi gözüküyor.
-
kaanahm isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 23:40
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design