Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15-10-2011, 14:20   #1 (permalink)
mustafa12
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart Katar'dan Oomobil Getirme

Merhaba
Yaklaşık 3,5 yıldır Katar'da çalışıyorum. 6 -7 ay sonra Türkiye'ye kesin dönüş yapmayı planlıyorum. Bu sürenin sonunda mümkün olursa, beraberimde bir otomobil de getirmek istiyorum. Bu konuda bilgi rica ediyorum. Şimdiden Teşekkürler.
Forumlardan anlayabildiğim kadarıyla getirilecek aracın 3 yaşını geçmemiş olması ve aracın CIF değeri üzerinden ÖTV ve sonrasında da bu iki değerin toplamı üzerinden KDV ödemem gerekiyor. Benim sormak istediklerim ise;
1- Bildiğim kadarıyla aracı CIF değeri Türkiye'deki o yıla ait CIF değeri üzerinden alınıyor. Bu CIF değerini nereden bulabilirim ? (Sanırım benim burda satın aldığım/alacağım değer, faturası olsa daih, dikkate alınmıyor)
2- Aracın Türkiye'de tam olarak modeli vb. tutmuyorsa, CIF değeri ne üzerinden belirleniyor (Bildiğiniz gibi ülkeden ülkeye model ve motor seçenekleri değişebiliyor)
3- Aracın sıfır alınmış olması mı gerekmektedir? Yani 3 yaşından küçük bir 2.el otomobilde Türkiye'ye bahsettiğim mevzuat kapsamında getirilebilir mi?
4- Yukarda bahsettiğim ÖTV ve KDV haricinde ödeyeceğim herhangi bir ekstra vergi var mıdır?
5- Aracı kesin dönüş zamanı kendim getirebilir miyim? (Karayoluyla kullanarak yani?)
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Saygılar
mustafa12 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 03:25
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design