Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 09-04-2008, 14:30   #1 (permalink)
GÜLDENN
Üye
 
Üyelik tarihi: Feb 2007
Mesajlar: 41
Teşekkür: 0
1 Mesajda 1 kere teşekkür edildi
Standart ticari talep eşleştirme sistemi TTE


İGEME web sitesinde halen verilmekte olan en kapsamlı dinamik web hizmeti Ticari Talep Eşleştirme’dir. Sistem web sitesinin Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanan bölümlerinde Türk ve yabancı firmalar için ayrı olarak hazırlanmış dinamik sayfalarla işletilmektedir.
Sistem kayıtlı kullanıcılara hizmet verecek şekilde tasarlandığı için kayıtlı olmayan bir kullanıcı sadece sistem hakkında bilgi veren bir dokümana, yeni girilen taleplerin firma bilgileri olmaksızın listelendiği bir sayfaya, kullanıcı giriş formuna ve yeni kullanıcı kayıt formuna erişebilmektedir.
Kayıtlı kullanıcılar sistemin tüm imkanlarından faydalanabilmektedir. Sisteme giriş yapan bir kullanıcı yeni girilen talepleri firma bilgileriyle birlikte görebilmekte, talepleri ürün grubuna göre listeleyebilmekte, ilgisini çeken talebi gönderen firmanın iletişim bilgilerine ulaşabilmektedir. Kendi firması adına yeni bir talep girişi yapabilmekte veya önceden girdiği taleplerden istediğini silebilmektedir. Otomatik mesaj gönderme fonksiyonunu aktif hale geçirebilmekte ve istediği ürün grubu ile ilgili alım, satım veya işbirliği taleplerinin talep girildiği anda kendisine mail olarak gönderilmesini sağlayabilmektedir.
Kayıtlı kullanıcılar sisteme ilk kayıt olurken firmalarıyla ilgili olarak verdikleri bilgileri güncelleyebilmekte ve şifrelerini değiştirebilmektedirler.
TTE’nin işletilmesi için herhangi bir personelin takip etmesi gereken bir fonksiyon bulunmamakta, sistem kendi kendine çalışmaktadır. Girilen verilerin doğruluğunu kontrol eden bir mekanizma bulunmamaktadır..

Yeni Kullanıcı Kayıt Formu:

Kullanıcıların kendi firma bilgilerini ve şifrelerini yazarak kayıt oldukları formdur. Bir firmanın sadece bir defaya mahsus doldurması gereken formda girilen tüm bilgiler daha sonra kullanıcı tarafından ‘Firma Bilgi Güncelleme’ formu kullanılarak değiştirilebilmektedir. Kullanıcıların firmaları için verdikleri e-mail adresi ve belirledikleri şifre sisteme giriş yapılırken kullanılmaktadır. Web sitesinin İngilizce bölümünde yabancı firmalar için hazırlanan kayıt formunda firmanın vergi numarası ve ihracat bilgileri sorulmamaktadır.

Kayıtlı Kullanıcı Girişi:

Sisteme önceden kayıt yaptırmış bir kullanıcının sisteme giriş yapabilmesi için e-mail adresini ve şifresini girdiği formdur. Sistem girilen e-mail adresini kayıtlı kullanıcılar içinde arar ve bulursa girilen şifreyle eşleştirir. Verinin tutarlı olması halinde firmanın numarasını kullanarak bir oturum (session) açar ve taleplerin listelendiği sayfaya gider. Bu andan itibaren bu oturum kapanıncaya kadar kullanıcı TTE’nin sayfaları arasında dolaşırken bir daha kendisini tanıtması gerekmez. Aynı zamanda kayıtlı olmayan bir kullanıcı bu sayfaları görüntüleyemez.
Bu form içinden erişilen bir diğer form da kullanıcının şifresini hatırlayamaması ihtimaline karşılık hazırlanan ‘Şifremi Unuttum’ formudur. Kullanıcı bu forma e-mail adresini yazdığında sistem kullanıcının şifresini otomatik bir mesajla e-mail adresine göndermektedir.

Yeni Talep Girişi:

Kayıtlı kullanıcının firması adına alım, satım ve işbirliği talebini belirttiği formdur. Form içinde firmanın talebin konusunu oluşturan ürün grubunu seçmesi, talebin türünü seçmesi, talebin detayları ile ilgili bilgi vermesi ve talebin geçerlilik süresini belirtmesi gerekmektedir. Ayrıca, firmaların yapacakları işle ilgili detay bilgileri de (nakliye, teslimat, ödeme, sigorta vb.) belirtebilecekleri bir bölüm bulunmaktadır. Uluslararası resmi yazışma dili İngilizce olduğu için bu bilgilerin İngilizce olarak doldurulması gerekmektedir.
Doldurulan talep yabancı firmalara hitap ettiği için doğrudan web sitesinin İngilizce bölümünde görünmektedir. Aynı mantıkla web sitesinin İngilizce bölümünden yabancı bir firmanın gönderdiği talep de web sitesinin Türkçe sayfalarında görünmektedir.
Sisteme girilen her yeni talebe otomatik olarak yeni bir numara verilmekte (talep no) ve taleplerin listelendiği sayfalarda bu numaraya göre büyükten küçüğe doğru sıralanmaktadır. Böylece en son girilen talep listenin en üstünde yer almaktadır.

Taleplerim:

Firmalar bu bölümde daha önce girdikleri ve yayınlanma tarihi geçmemiş olan tüm talepleri listeleyebilmektedirler. Sistemden çıkarmak istedikleri talepleri silebilmektedirler.

Şifre Değiştirme:

Kayıtlı kullanıcılar herhangi bir sebeple kullandıkları şifrelerini değiştirmek istediklerinde ‘Şifre Değiştirme’ formunu kullanmaktadırlar. Kullanmak istedikleri yeni şifreyi forma girmeleri şifre değiştirmek için yeterli olmaktadır. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra sisteme yeniden giriş yapmak istediklerinde artık yeni şifrelerini kullanmaları gerekmektedir.

E-Mail Aboneliği:

Firmalar istedikleri zaman sisteme girilmiş olan talepleri inceleyebilecekleri gibi özellikle ilgilendikleri ürün grupları için sisteme girilen alım, satım veya işbirliği taleplerinin kendi e-mail adreslerine gönderilmesini de sağlayabilirler. Bu fonksiyon için seçilebilecek ürün grubu sayısı üç ile sınırlandırılmıştır. Yeni kayıt yaptırmış bir firma için bu hizmet kapalı durumdadır. Firma arzu ediyorsa kendisi bu fonksiyonu aktif hale getirmektedir.
Yeni bir talep sisteme girildiğinde öncelikle talebin ürün grubu ve talep tipine göre bu talebi e-mail olarak almak isteyen firma olup olmadığına bakılmakta, varsa bu firmalara talep otomatik bir e-mail ile gönderilmekte, talebi gönderen firma bilgisi de bu e-maile eklenmektedir. Daha sonra talep sisteme eklenmekte ve web sitesinde görüntülenmektedir. Böylece talebin kullanıcıya en hızlı şekilde iletilmesi sağlanmış olmaktadır.

Firma Bilgi Güncelleme:

Firmaların ilk kayıt yaparken kullandıkları formun aynısıdır. Sadece şifre bilgisi bulunmamaktadır ve form açıldığında firmanın önceden girdiği bilgiler dolu olarak gelmektedir. Kullanıcı istediği bilgiyi bu form üzerinde güncelleyebilir ve önceden girmediği eksik bilgileri tamamlayabilir.

Çıkış:

Çıkış butonu kullanıcıyı web sitesinin ana sayfasına yönlendirmektedir. Fakat sisteme giriş yaparken açılan oturum kapatılmamaktadır. Dolayısıyla kullanıcı çıkış linkini kullanarak ana sayfaya gittikten sonra geri dönüp kaldığı yerden TTE’yi kullanmaya devam edebilir, yeniden giriş yapması gerekmez.
GÜLDENN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
 
Şu Anki Saat: 12:35
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design