Tekil Mesaj gösterimi
Alt 13-11-2011, 21:03   #2 (permalink)
sinanuags
V.I.P ÜYE

Teşekkür: 2
19 Mesajda 19 kere teşekkür edildi
Standart Cevap: Amazon.com üzerinden ziynet eşyası getirtmek [Elmas işlemeli gümüş kolye]

Alıntı:
antioksidan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba sevgili hayatı gümrük mevzuatı olmuş arkadaşlarım.

Amazon.com üzerinden katalog fiyatı 436 USD olan lakin yapılan indirimle ve ücretsiz kargo imkanıyla fiyatı 180 USD'ye çekilen bir kolye ucunu almak istiyorum.

925 ayar gümüş iskelet üzerinde toplam 120 tane siyah ve beyaz elmas var. Elmasların berraklığı I2-I3 olarak belirlenmiş. Dandik elmas yani anlayacağınız. 134.66 gram toplam ağırlığı.

Muhtemelen bu kolye ucu gümrükte kalacak. Anladığım kadarıyla gümrükten kurtarmam için 150 TL'ye kargo firmasından alacağım ordinoyu gümrüğe vermek, gümrük vergisi, ıvır-zıvır vergisi [damga falan] ve KDV ödemem gerekli. Buraya kadar doğru, değil mi?

Elmas işlemeli [çok süper kaliteli elmaslar olmasa da] bir kolye için genel prosedür dışında başka bir prosedür uygulanıyor mu? Ne yapmak, ne kadar ödemek lazım? Yanılmıyorsam bu ülkede altın, elmas vs. ÖTV gibi vergilerden muaftı çünkü.

Okumaya üşenen arkadaşlar için özet geçiyorum: 180 USD'ye bir elmas işlemeli gümüş bir kolye ucu var. Nasıl geçer gümrükten, kaça patlar?

Teşekkür ediyorum hepinize,
Sevgiler.

edüt: amazon.com'da satın alırken "hediye olarak işaretle" diye bir seçenek var. Kendime hediye gibi yollamak mantıklı mı? Bir işe yarar mı?

merhaba ,

hediye olarak işaretlediğiniz zaman amazon faturaya bedel yazmıyor eğer gümrükte kalırsa bu seferde gümrükde bu parçaya bir değer biçmeleri gerekiyor daha zararlı bir durumda kalabilirsiniz

hangi kargo ile gelecek ?
sizin eşyanızın pozisyonu

Gümrük Vergisi kdv ve ötv ödeyeceksiniz
hepsi tahmini şu anda net değerleri yazamıyorum
fatura bedelinin %60 ı kadar falan olacaktır.

üzerine extra olarak ordino ödeyeceksiniz.

bilgilerinize.

sinanua@gmail.com
@alisinancelebi
sinanuags isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Bu kullanıcı sinanuags adlı kullanıcıya bu mesajı için teşekkür etti:
antioksidan (13-11-2011)

Şu Anki Saat: 07:45
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design