Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10-04-2008, 21:16   #1 (permalink)
asiyan
V.I.P ÜYE
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 280
Teşekkür: 0
12 Mesajda 20 kere teşekkür edildi
Standart Ambarlı Limanı'na Yeni X-Ray Cihazı Geliyor


Son yıllarda gerçekleştirdiği büyük atılımla Doğu Akdeniz `in bir numaralı limanı haline gelen ve Yunanistan `ın Pire Limanı `nı tahtından indiren Altaş Ambarlı Limanı , gümrük kaçakçılığı ile mücadelede yeni bir döneme giriyor. Önümüzdeki ay faaliyete geçecek 25 metre yüksekliğinde ve 60 metre uzunluğundaki x-ray cihazı ile Türkiye dış ticaretinin yüzde 9`unun geçiş yaptığı Ambarlı Limanı `nda kaçakçılara göz açtırılmayacak.


Mini bir tünel görünümünde olacak "x-ray konteyner tarama cihazı" yardımı ile TIR`lara yüklenerek Türkiye `ye sokulmak istenen illegal ve tehlikeli maddeler anında tespit edilecek. Gümrük Müsteşarlığı ve Avrupa Birliği (AB ) tarafından finanse edilen x-ray cihazı, yaklaşık 3 milyon euroya mal olacak. Önümüzdeki ay başında devreye sokulacak cihaz limanın girişine yerleştirilecek. Dünyada yalnızca 54 limanda kullanılan ve mini bir tünel görünümünde olan cihazın faaliyeti esnasında, 8 gümrük muhafaza personeli ile akışın uygun sağlanabilmesi için 4 Altaş güvenlik personeli görev yapacak. Altaş Ambarlı Liman Tesisleri AŞ Genel Müdürü Gürdal Karadeniz , x-ray konteyner tarama cihazının faaliyete geçmesiyle Türkiye `nin en büyük gümrük müdürlüğüne sahip Ambarlı Limanı `nın gümrük kaçakçılarına göz açtırmayacak duruma geleceğini söyledi.


Ambarlı Limanı `na 1992 yılından bu yana 1.3 milyar euro yatırım yapıldığını belirten Karadeniz , "Artık dünya bizden bahsediyor. Hizmet kalitesi ve hızda Rotterdam ve Hamburg limanları ile karşılaştırılıyoruz. Doğu Akdeniz `de Yunanistan `ın Pire Limanı `nı tahtından ederek, bölgenin en gözde limanı haline geldik. Bundan sonra hedefimiz, Karadeniz ve Akdeniz `in tamamında en büyük liman haline gelmek" diye konuştu.


Avantajlarımızı doğru kullanmalıyız


Marport Genel Müdürü Ferhat Akkaya da 2007 yılında 24 milyar dolarlık malın geçiş yaptığı Ambarlı Limanı `nda işlerin 3 gün durması halinde Türkiye ekonomisinin 1 ay kaybedeceğini söyledi. "Limanı 365 gün açık tutuyoruz. Geçen yıl sadece yılbaşında yarım gün izin yaptık" diyen Akkaya , limanların ekonominin can damarı olduğunu, kaçakçılığın önlenmesinin ve altyapı hizmetlerinin eksiksiz verilmesinin hayati öneme sahip olduğunu vurguladı. Limanın temizliğine de dikkat çeken Akkaya , "Her yıl temmuz ayında `boğaz `ın ilk lüferleri buraya gelir. Hatta o dönemde limana girip avlanmak isteyen balıkçılarla aramızda tartışma çıkar" dedi.


Mardaş Genel Müdürü Galip Kendigelen ise "Bugün mevzuat ve liman altyapısında geldiğimiz noktayı 80`lerde başarsaydık, şu an tüm Akdeniz `in en büyük limanı olmuştuk" dedi. Kendigelen, Türkiye `nin coğrafi anlamda çok ciddi ticari avantajlara sahip olduğunu vurgulayarak limancılığın geliştirilmesi için tren yollarının modernize edilmesi, sanayinin büyük kentler dışına çıkarılması ve yeni üretim alanları açılması gerektiğini kaydetti.


Dış ticaretin yüzde 9`u Ambarlı `dan geçiyor


* Limanda 930 firma faaliyet gösteriyor


* 7 terminalde 9300 kişi çalışıyor


* Dış ticaretin % 8,7`si Ambarlı `dan geçiyor


* Limana bir günde 5500 araç giriş yapıyor


* 2008`de 30 milyar dolarlık mal geçişi olacak


* 5 yılda 350 milyon dolarlık yatırım planlanıyor


54 limanda kullanılıyor


- Cihaz 3 milyon euroya mal olacak


- Dünyada yalnızca 54 limanda kullanılıyor


- Yüksekliği 25 ve uzunluğu 60 metre


- 12 personel faaliyetinden sorumlu olacak
asiyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
 
Şu Anki Saat: 02:31
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design