Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10-04-2008, 21:18   #1 (permalink)
asiyan
V.I.P ÜYE
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 280
Teşekkür: 0
11 Mesajda 19 kere teşekkür edildi
Standart Cep Telefonu Kaçakçılığı


Yurtdışına çıkanlara tanınan beraberlerinde cep telefonu getirebilme hakkı, kaçak ticaretin yeni formülü oldu. Yolcu beraberinde getirilen telefonda 2007'de başlatılan vergi muafiyeti, kaçak cep patlamasına yol açtı.
2006'da yolcu beraberinde 114 bin cep telefonu gelirken, aynı rakam geçen yıl 700 bini bulunca Ulaştırma Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık yurtdışına çıkanlara tanınan 'yılda bir cep telefonu getirebilme' hakkını 3 yıla çıkarıyor. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Yolcuların beraberinde 2 veya 3 yılda bir cep telefonu getirmesini uygun görüyorum." diyor. Söz konusu yöntemle yapılan kaçakçılığın mali boyutu ise 200 milyon doları buluyor.
2007 yılına kadar geçerli olan uygulamada yurtdışına çıkan herkesin 4 cep telefonu getirme hakkı vardı. Ancak getirilen telefon 300 Euro'nun üzerindeyse yüzde 10 vergi ve 26 YTL dosya parası alınıyordu. 1 Kasım 2006'da yayınlanan tebliğle 1 adet cep telefonu getirilmesi 'zati eşya' kapsamına alındığı için vergiden muaf tutulurken, uygulama kaçakçıların işine yaradı.
Türkiye'ye kaçak yollarla sokulan cep telefonlarının Telekomünikasyon Kurumu'na kaydettirilmeden kullanılması mümkün değil. Ancak kaçak getirilen telefonlar, turistlerin pasaportlarının fotokopileri ile sisteme kayıt ettiriliyor. Bu işten büyük gelir elde eden kaçakçılar, özellikle gurbetçilerle Doğu Bloku ülkelerinden gelen turistlerin kimlik ve pasaport fotokopileriyle telefonları sisteme kaydettirip yasal hale getiriyor.
Kuzey Kıbrıs da kaçakçılar için geçiş üssü haline geldi. Konuya yakın kaynaklara göre KKTC'ye pasaport zorunluluğu olmadığı için vergi ödemek istemeyen şirketler cep telefonlarını Kıbrıs'a gidip gelenlerin kimlikleriyle sisteme kaydettiriyor. Bu amaçla Kıbrıs'a feribot seferlerinin düzenlendiği bile ifade ediliyor. Suistimallerin haksız rekabete ve devletin vergi kaybına yol açtığını belirten Ulaştırma Bakanı Yıldırım, "Bu böyle gitmez. Yeni düzenlemeye göre, yolcular yurtdışından gelirken beraberlerinde 2 veya 3 yılda bir cep telefonu getirebilecek. Mevcut düzenleme, yılda 1 defa getirmelerini öngörüyordu. Ancak, bu işi ticarete döndürenler oldu. Yurtdışından bu şekilde yurda sokulan cep telefonu trafiğinde 6-7 kat artış oldu. Suistimalin önünü almak için yeni bir düzenleme yapılmasının şart olduğunu gördük ve çalışmamızı yaparak, görüşümüzü Gümrük Müsteşarlığı'na bildirdik." diye konuşuyor.
Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği Başkanı (MOBİSAD) Başkanı Murat Dursun ise 2007'deki artışı cep telefonlarını sık değiştirme alışkanlığı ile açıklamanın mümkün olmadığını söylüyor. Dursun, "Yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarının vergisiz ve beyana tabi olması kaçakçılığı patlattı. 700 bin telefonun 200 bininin yasal olduğu kabul edilse bile en az 500 bin cep telefonu yolcu beraberi kapsamında kaçak olarak piyasaya sürülüyor." ifadelerini kullanıyor. Resmi ithalatla gelen telefondan yüzde 20 Özel Tüketim Vergisi ve yüzde 18 Katma Değer Vergisi (KDV) alınıyor. İkisinin kümülatif toplamı ise yüzde 41,1'e denk geliyor. Örneğin 500 Euro'luk bir telefon, ithal edildiğinde 205 Euro vergi ödemek gerekiyor. Ancak bu telefon yolcu beraberinde getirildiğinde söz konusu tutar getiren kişinin cebine kalıyor.
Markalı telefonların logosunu taklit ediyorlar
Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği, tüketicileri Çin'den getirilen kalitesiz telefonlara karşı uyardı. Çin'de üretilen bazı cep telefonlarının, Nokia, Siemens ve Samsung gibi markaların çıktıları yapıştırılıp piyasaya sürüldüğü ifade edildi. MOBİSAD'ın açıklamasında şöyle denildi: "Büyük boyutta yeni bir sahtecilikle yüz yüzeyiz. Çin'de kolaylıkla üretilen söz konusu cep telefonlarına uluslararası markaların orijinal logolarının vurulduğu, model numarası olarak da o markalara ait model numaralarını çağrıştıracak şekilde model numaraları verildiği tespit edilmiştir." Ambalajı, kullanma kılavuzu ve garanti belgesi ile tamamen orijinaline benzetilmeye çalışılan bu cihazlara karşı tüketicilerin dikkatli olması istendi.
asiyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
 
Şu Anki Saat: 00:48
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design