Tekil Mesaj gösterimi
Alt 21-12-2011, 06:50   #1 (permalink)
Papatyam
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Thumbs up Kapali Carsi'dan mal alip PTT yoluyla yollama

Merhabalar,
AB disinda bir ulkede yasiyorum ve nisanlimla bir hediyelik/giyim esya firmamiz var. Turkiye'de her hangi bir tuzel kisiligimiz yok.

Bu ayin sonunda Istanbul'a Kapali Carsi'da bulmayi umdugumuz toptancilarla gorusmelere ve mal alisina geliyoruz...Kapali Carsi'dan geleneksel kumas giyim, taki ve aksesuar esya satan guvenilir firma bulmak istiyoruz uzun vadeli calisabilecegimiz...Oncelikle bu hususta, yurtdisina mal gonderiminde deneyimli Kapali Carsi firma onerilerinizi alabilersek cok mutlu olucaz. Birkac tanesine email yoluyla erismeye calistik, maalesef profesyonellikten yoksun cevaplar aliyoruz...

Sorum Turkiye'de bir firma olmadan, Istanbul'a geldigimizde alacagimiz mallari yurtdisi varisli koli icinde en dogru sekille nasil yollayacagimiz hususunda...

1-) UPS, DHL, Fedex sitelerinde fiyat arastirmasi yaptim, gonderecegimiz yaklasik 10kg koliler icin en uygun fiyatlar PTT'de gozukuyor, bu konuda onerilerinizi alabilir miyim, gonderecegimiz 5-10kgluk icinde giyim esyasi, taki ve aksesuar olan birkac koli...

2-) Soyle bir durum olacak gibi gozukuyor, Istanbul Kapali Carsi'dan mesela 50 pashmina, 20 kaftan, 50 fes alicaz, toplam degeri mesela 1700 diyelim, bunlari koliledik ve PTT'ye goturduk...Simdi sorum ozetle su, bir yabanci ulke vatandasi olarak icinde saydigim miktarda ve deger urun olan bir koliyi PTT'ye gotursek, PTT memuru bu islemi nasil yapacak?

-20 kusur lira deger bicme masrafi kesip, PTT'nin standard konsimentosu varsa eger, bunu doldurtup kabul mu edecek?

-yoksa bu ticari nitelikte bi koli diyip gumruk musavirine mi yollayacak? koli ticari nitelikte mi degil mi diye PTT memuru koli icindekileri gordugu anda karar mi verecek?

Internet'te 2002 yilina ait PTT mevzuatini buldum, bilmiyorum yeni bir mevzuatlari var mi, 26. ve 27. maddeleri bu isle ilgili sanirim:

“Madde 26 - Izin Alinmadan Kabulu Yapilacak Esya

Vatandaslarimiz ve yabanci kisilerin yurtdisina yollamak istedikleri ticari niteligi olmayan, numunelik, hediyelik, zat ve aile ihtiyaclarini karsilayan ve limiti 300 Euro olarak belirlenen esyalar, muayene hakli Gumruk'te sakli olmak uzere ve sorumlulugu PTT isyerinde olmak uzere, izin alinmaksizin PTT tarafindan kabul edilip yollanir…”

“Madde 27 - Gumruk veya baska mercilerin izniyle gonderilecek esyalari kapsayan gonderiler

(Ozetle 26. madde disinda kalan esyalar izne tabidir)…Ticari nitelikliyse mutlaka gumrukce gorulup, izin belgeleri alindiktan ve muhurlenerek yurtdisina cikarilmasina izin verildikten sonra PTT isyerlerince kabul edilir...PTT giselerine kapali getirilen ve kapsamlari gosterilmeyen yabanci ulkeler varisli hicbir deger konulmamis mektup, deger konulmus veya konulmamis koli ile kapsaminda esya bulunan APG'ler kabul edilmez”

- 1 haftadir bu islemleri nasil yapariz diye bakiyoruz, Turkce bilmeyen yabanci turistler, yabanci ulkelerde dukkani olan Turkler falan bu isleri nasil yapiyor ki...Yabanci herhangi bir turist bu isleri, mevzuatlari, 300 euro sinirlarini hic bilmeden Kapali Carsi alisverislerini evinde yollamak istese PTT'den, PTT memuru ne yapacak?

Kapali Carsi'dan alacagimiz giyim esyasi, taki ve aksesuarlar, kisin gobeginde orta yerde helak olmadan uygun fiyata yurt disina yollamak icin ne onerirsiniz? Ya da yabanci firmamiz adina bu isleri daha kolay yapabilmenin baska bir yolu var mi?

Cok tesekkur ediyorum, umarim sorumu netce aktarabildim, bilgi, gorus ve onerilerinizi sabirsizlikla bekliyorum...

Sevgi ve saygilarimla,
Necati
Papatyam isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 06:35
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design