Tekil Mesaj gösterimi
Alt 11-01-2012, 19:06   #4 (permalink)
FOREVER7975
V.I.P ÜYE

Teşekkür: 2
34 Mesajda 41 kere teşekkür edildi
Standart Cevap: İthalat İle İlgili Bazı Sorular

Merhaba,
Ön yazışma adına cevaplarımı aşağıda kırmızı ile belirttim.

Ben Bursa'da BursaBilgisayarSistemleri adı altında elektrik-elektronik cihazlar ve bilgisayar oem parçaları satabilmek için bir proje geliştirdim.
- Projenizden ve cesaretinizden dolayı öncelikle sizi kutlarım.

Bunun için bazı bilgisayar firmaları var burası bir gerçek ürün alabilmem için ancak ben 1. elden alışverişimi tamamlamak istiyorum. Yaklaşık 2 ay gibi bir zamanım mevcut, dolayısıyal acele etmiyorum.
- 2 aylık bir süre içerisinde bence acele ediniz. Bahsettiğiniz işler ancak 2 ayda tamamlanabilir.

İthalatı yapabileceğim bilgisayar ürünleri üzerine sanırım iki ülke var birisi Çin, diğeri ise Hindistan.
- Ucuz ve ürün kapasitesi en geniş ülke Çin, ardından Tayvan gelmektedir.

Ancak sanırım Çin'den ürün almanın daha pratik çözümleri var, dolayısıyla bende oraya yöneliyorum. Öncelik hedefim bilgisayar ürünleri almak.
- Ticaretin ilk adımı Çin'de başlamaktadır, doğru bir karar.

Sorularım;

1. Ben Limited şirketi falan değilim, 2. sınıf bir işletme olarak gözüküyorum vergide. Buna rağmen ürün alabilir miyim?
- Seçtiğiniz sektörden dolayı şahıstan değil ticaret şirketi olmalısınız.

2. Ürünleri alibaba dışında nasıl ve ne şekilde takip edebilir neyin nerede olduğunu görebilirim? Bunun bir yolu var mı?
- Ürün temin etmenin iki yolu var. Birincisi ya o ülkeye gidip satıcılarla anlaşma yapacaksınız ya da internet imkanları doğrultusunda ürün bulup sipariş edeceksiniz. İnterneti seçtiğiniz zaman size gelecek ürünü resimlerde görebilirsiniz ve bu her zaman bir risktir.

3. Herhangi bir gümrük şirketi ile anlaşmak zorunda mıyım?
- Bir şirket kurup şirket sahibi olarak Doğrudan Temsil yolu ile kendi işlemlerinizi gümrükte takip edebilirsiniz. Ancak bu iş için yeterli bilgi birikiminiz olmadığından en sağlıklısı konusunda uzman bir gümrükleme firması ile çalışmanız faydanıza olacaktır.

4. Danışmanlık şirketleri ile anlaşmak zorunda mıyım? ( Eşim ingilizce öğretmeni )
- Hem Uzakdoğu'da hem de Türkiye'de işinin ehli sayılabilecek firmalardan destek almak faydanıza olacaktır. Sadece ingilizce bilmek maalesef bu iş için çözüm değildir. Türkiye'de çalışacağınız gümrükleme firması zaten size bu konuda danışmanlık verecektir.

5. İlk etap için 10 bin TL değerindeki alışveriş çin için uygun mu?
- Bu tamamen sizin tasarrufunuz ve alacağınız ürünlere göre değişir. Örneğin, 5USD'den çip buldum alacağım derseniz benim kanaatim ilk iş için yeterlidir.

6. Ürünlerin hiç bir şekilde Türkiyeye girmesi sonrası bir garantisi mevcut mu değil mi? - Bu ithalatını yapmak istediğiniz ürünlerin cinsine göre değişir. Bilgisayar sektöründe mouse, klavye, harddisk, optik okuyucu gibi ürünlerin garantisi verilmesi gerekmektedir. Garanti belgesi verebilmek için de bir firmanın Hizmet Yeterlilik Belgesi almış olması gerekli Sanayi Bakanlığı'ndan. Bunun için de 7 coğrafi bölgede 21 adet yetkili servis anlaşması yapmalısınız (Son verilere göre sayılar bu şekilde).

7. Örn: Kingston, Toshiba, A4Tech gibi markalarında Çin yapımı mevcut mu? Bu şekilde bilindik ürünlere yönelme fikrimi nasıl karşılarsınız.
- Çin'de her bir ürünün benzeri üretilmektedir. Markadan ziyade pazarın ihtiyacı olduğu ya da pazarda yüksek fiyatlı satılan bir ürünü daha uygun maliyetle pazara sokabilmeyi düşünmeniz daha sağlıklı olacaktır. Önce ürün, ardından marka gelmeli.

Umarım bu bilgiler ticarete atılma fikrinize destek olabilmiştir. Farklı sorularınızı ben ve diğer yönetici ve kullanıcı arkadaşlarımız yine Forum'da değerlendirmeye çalışacağız.
FOREVER7975 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Gösterilen 2 sayıda üye FOREVER7975 adlı kullanıcıya bu mesajı için teşekkr etti:
admin (11-01-2012), kalegrkn (18-06-2012)

Şu Anki Saat: 03:37
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design