Tekil Mesaj gösterimi
Alt 20-01-2012, 18:44   #92 (permalink)
felekman
Üye

Teşekkür: 3
12 Mesajda 21 kere teşekkür edildi
Standart Cevap: Elimden geldiği kadar eBay ve Gümrük Deneyimlerim ve Sorularınızı Cevaplayacağım

Alıntı:
johnmaylives´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba,

Sanırım artık sorulara cevap alınamıyor ? Ama ben genede sorayım.

Ben yurt dışından elektronik ürünler getirmeyi planlıyorum. Bilgisayar parçaları gibi. Değerleri 200$ - 2000$ arasındadır. Gümrüğe takılacağını biliyorum zaten. Her seferin tek bir parça getirmeyi düşünüyorum.

Bunlar gümrüğe takıldığında ürünleri nası geri alabilirim ? Şirket/Firma sahibi değilim. Şahıs olarak almak istiyorum bunların vergisini ödeyerek. Mümkünmüdür ?

Mümkün ise vergi bedeli nedir acaba ? Herkes kafadan atıyor bir rakam. %10, %18, %20 diyenler var. Çözemedim gitti .

Birde bu işin ticaretini yapmak istersem şahıs olarak yapamıyormuyum ? Yani 1 parçadan 1 den fazla getirmek istesem illa firma sahibimi olmam gerekiyor ?

Teşekkürler şimdiden...
selam. dostum. şöyle bi yanlış anlaşılma var. gümrüğe takılan mal gümrük'te muhafazaya kalmaz. yani ya ptt de yada dhl fedex ups gibi kargoların antrepolarında kalır orada muhafaza edilir. gümrüğe takıldı diye koşa koşa il gümrük müdürlüğüne gidilmez!

2. si aldığın ürünlerin paketi içeriği ve değeri önemli. bi kere paketlerin tümü gümrükten geçerken falçatayla baştan sonra kesilerek açılıyor. bi arkadaşımın monitörünü falçatayla çizmişlerdi. bu nedenle dikkat etmek lazım.

ilgili bir vergi dairesine mükellefiyet açtırın. yani mükellef olun. dış ticaret yapıyorum deyin. bakalım ne diyecekler_?

bireyler de ithalat yapabilir ama ithalat denen olay gidip de çin pazarından tencere tava almaya benzemez. zaten siz mükellefiyet açtığınızda bir esnaf oluyorsunuz. yani tacir. tüccar gibi. bişiy.

ithalat ciddi anlamda kolay değildir. ce belgelerini tse leri garanti şartları vs. hepsinin sağlanması lazımdır.

yadi siz tedarikçi olmak istiyorsunuz. o zaman kolay gelsin.
felekman isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Şu Anki Saat: 05:22
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design