Tekil Mesaj gösterimi
Alt 19-02-2012, 12:35   #108 (permalink)
Alfonse
Üye

Teşekkür: 2
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart Cevap: Elimden geldiği kadar eBay ve Gümrük Deneyimlerim ve Sorularınızı Cevaplayacağım

Merhaba,

Konunu linkidir, lütfen tıklayın:Kolide Birden Fazla Çeşit Ürün Var. Gümrüğün Kararı Ne Olur?

Acaba linkini verdiğim soruyu buraya mı yazsaydım?
(Yeniden buraya sorumu yazım kopya kalabalık yapmak istemedim)

Lütfen bilgi ve tecrübelerinizle yardımcı olur musunuz?

Aldıklarım kesinlikle ticari değil, hepsini kendim kullanacağım...
Şu anda Ptt sitesinde bu yazıyor:
Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı - İSTANBUL(AVR)(GÜMRÜKLÜ) 17/02/2012
Ptt' yi arayıp sordum. Gümrük kontrolundeymiş...
Anladığım kadarıyla gümrük kontrolunde vergiye tabi olup olmadığına karar verilecek...
a)Ya adresime direk gönderilecek
b)Veya gümrük vergisine tabidir denecek ve Ankara gümrüğe gönderilecek.
c)Veya Ticari üründür diye karar verecek ve Ankara gümrüğe gönderecek.
Doğru mu anlamışım?
Eğer gümrük memuru bizimle konuştuktan sonra bu kararları alıyorsa, ki yazılanlardanda bunu anladım;
İstanbul gümrük kontrolu bu kararı almayacak, kararı Ankara' ya bırakacak. Doğrumu?
Eğer İstanbul karar alıyorsa, bu kararı Ankara' daki memuru tatlı dille ikna edip çevirebilir miyim sizce?
Biraz yurtdışı internet alışveriş tecrübem var ama ilk defa bir kerede yedi ürün aldım tek kargoyla.
Paketin herzamanki gelmesini beklerken tesadüf olarak internetten adet sınırı olduğunu öğrendim...
Ama hiç bi resmi yazıda net olarak 3 adet v.s. yazmıyor galiba veya ben göremedim. Varsa nerede yazıyor acaba? Sadece Ticari miktar ve mahiyette olmayacak yazıyor. Anladığım kadarıyla tamamiyle memurun insiyatifine bırakılmış yani. Bu 3 adet rakamı tecrübe ilemi ortaya çık acaba?

Ben %20 vergimi ödemeye hazırım. Aldıklarım Türkiyede yok. Benzerleri var.
Bana maliyeti Türkiyeden olsa aynı olurdu benzerleriyle kıyaslandığında.
7 adet birbirinden farklı tek şahıstan alınan ürünler, doğru tutar yazılmış faturası var. Kargo bedelleri de ürünler kadar.

Memurun soldan kalktığı güne denk gelip Ticari amaçlı gibi karar alma ihtimali kaç sizce?
Bu kararı İstanbul mu alacak Ankara mı?

Eğer Ankara' daki memur karar alacaksa beni çağıp açıklama şansı verecek mi? İkna edebileceğimi zannediyorum. Makul birisiyimdir, tatlı dille bir çok konunun çözümlenebildiğini gördüm hayatımda?
Ticari amaçlı kararını üzerine damgalamasından korkuyorum.
Bir daha nereden bulacağım ben onları... Heba olcak parada cabası...

Keşke tek tek alsaydım yavaş yavaş...

Vallahi uykum kaçtı iki gündür...

Lütfen fikir verin, yardımcı olun...

Teşekkür ederim...
Alfonse isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Şu Anki Saat: 15:34
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design