Tekil Mesaj gösterimi
Alt 12-04-2008, 23:31   #39 (permalink)
Siyah
ziyaretçi

Standart RE: Başmüdür vekiline Karnesizler için Başsavcılık soruşturma açtı.

Sayın asiyan,
Bende dış ticaret + işletme mezunuyum ve 5 senedir bu camianın içindeyim..
stajım doldu kısmetse bu sene yardımcılık sınavına gireceğim.

gümrükteki karnesiz elemanlar konusuna değinmek istiyorum öncelikle..
Bende stajımı yaparken gümrükte iş koşturdum inanın öyle zorluklarla karşılaştım ki lanet olsun bu mesleğe dedim..Çünkü kanuna göre stajyerlerin iş takibi yapması yasak ama ofis içinde çalışılarak ne kadar bu meslek öğrenilebilir sormak istiyorum..
Öyle insanlar biliyorum ki okuldan mezun olmuş ( lise ) gazetede sınav ilanını görmüş gidip girmiş kazanmış ve bu mesleğe adım atmış.
Ülkemizde gümrük kanununun işleyişi ve otomasyona geçmesinin geçmişi 5-6 seneye dayanır..Bundan 5-6 sene önce gümrüklerdeki durumdan bahsetmeme gerek var mı acaba? Çarşaf beyanname dönemindeki işleyişi biliyor musunuz? O zamanlarda karne bu kadar önemli miydi? Bence şu anda bile yardımcı karne gereksizdir çünkü müşavirlik sınavına girebilmek için atılması gereken bir adımdan başka bir şey değildir..müşavir yardımcısı olunca tek artınız maaşınızın artmasıdır onun dışında hiç bir statünüz olmayacaktır yine gümrükte memurlar sizi aşağılayacaktır işlerine gelmeyince müşavirinizi çağırcaklardır tek iyi yanı müfettiş geldiğinde köşe bucak kaçmayacak ve gümrük binalarının kapılarından elinizi kolunuzu sallayarak geçeceksiniz..
Bende sizin gibi staj dosyamı hazırladım derneğe gittim ama sağolsun mşavirlerimizin borçları olduğu için dosyamı almadılar patrona söylediğimde 2-3 ay içinde kapatırız borcu dediler onlar kapatana kadar ben istifa ettim ve yapmış olduğum masraf bana girdi..Almaya çalıştığımız stajyer kartın ne gibi bir etkisiolacak sorabilir miyim? Hiç !!! Boşuna para vermiş olacaktık..

Gümrükteki karnesiz çalışanlar için bu kadar sert konuşmayı doğru bulmuyorum çünkü bende onlardan biriy(d)im bu mesleğe 10-15 senesini vermiş adamlara git başka iş yap diyemezsiniz bu yaşlarından sonra o yüzden birde onların açısından bakmak lazım bu işe..Ama şöyle yapılabilir bu mesleğe yeni giren girecek genç arkadaşlara bu işin zorluklarını okulu stajı anlatarak baka mesleklere yönelmeleri sağlaabilir..
  Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 23:53
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design