Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Alt 22-02-2012, 23:28   #2 (permalink)
felekman
Üye

Teşekkür: 3
12 Mesajda 21 kere teşekkür edildi
Standart Cevap: Kolide Birden Fazla Çeşit Ürün Var. Gümrüğün Kararı Ne Olur?

Alıntı:
Alfonse´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba;

Önceden ebaydan bi kaç kere alışveriş yapmıştım ama hep kolide tek ürün vardı. Eve kadar sorunsuz getirmişti ptt.

Bu sefer hobi amaçlı kullanmak için E-Baydaki bir satıcıdan 7 adet(çeşitli) ürün aldım:
*20cm uzunluğunda iki ucu özel bi çeşit jaklı basit bi ara kablo
*10x20x20cm büyüklüğünde, üzeri iki ibreli elektronikçilerin kullandığı ölçüm cihazı
*oto teybi büyüklüğünde elektronik değerleri ölçen bi cihaz
*kemere takılan, yaylı ipli malzeme taşıyıcısı, fener, cüzdan v.s. için
*bilgisayar hoparlörüne benzeyen tek hoparlör
*mikrofon
*duvara yapışan metal mikrofon askısı

Toplam 96.63$
Hesabıma göre 75euru geçmiyor.

Gümrüğün kullandığı $ € kuru nedir?

Kargo bedelide 92$. Kargo dahil ödediğim rakam yaklaşık 190$ yani...

Gümrük Vergisine tabi tutulursa paketim;
Kargo dahil tutar üzerinden mi, sadece ürünlerin tutarı üzerinden mi hesaplanır vergi?

Başka bi yerde koli içinde 1den fazla ürün olunca ticari amaçlı kargoya girdiğini ve gümrükten çıkarmamın külfetli iş olduğunu duydum...

Aynı koli içinde birbirinden tamamiyle farklı 7 ürün olursa ticaret yapıcam gibi mi muamele görürüm gümrükte kolide çok ürün olduğu için çeşitte olsa? Ne süreçlerden geçerek alırım ürünleri mi?

Ptt sitesinden kontrol ettim, İstanbul' a giriş yapmış.
Telefon ettim ptt ye, gümrük kontrolu aşamasındaymuş. Tam anlamadım...
Ankara' da gümrük var, niye İstanbulda kontrol ediliyor ki?

Her gelen şey yurtdışından gümrük kontrolune girer,
bazıları gümrüksüz kararı alıp çıkar,
bazıları gümrüğünün ödenmesi için depoyamı konur beklemeye?
Doğru mu biliyorum?

Benim ürünlerim Ankara teslim adresli.... Bu hafta gelirmiş....

Süreçler nedir?

En kötü ne olur? Ne yapmam gerekir?

Teşekkürler
dostum 75 euro diye bişiy yok onu mutlaka unut. sen 10 dolara bi gözlük al bakalım geçiyor mu kalıyor mu :d yada 10 dolara bu vücut geliştiren toz proteinlerden al bakalım geçiyor mu? gümrük birbirine girer. arkadaşlar da tam üzerine basıyorlar. biz ne kadar da çok yasaklı ürün almaya hevesli bir milletiz ya?

senin ürünler koliden bi de çok fazla üründen takılmış bunu bilmen gerekir.

1. muayane istanbulda 2. muayene ankara ptt sinde yapılır.

gümrük euro dolar nedir anlamaz memur değer biçer o anda iş biter. muayene memuru o anda değeri 1000 dolar dedi mi yapma etme gel 999 da anlaşalım diyemezsin. seni de muayene alanına almazlar zaten. onları görmezsin bile. çok nadir denk gelirsen belki konuşabilirsin.

herkes biraz biraz dış ticaret yaptığının da farkında olsun lütfen. bakın vergi mevzuatı konusuna çok uzak bir milletiz ama görüyorum ki bu işin ticaretini yapmaya meyilli insanlar faturaları ve girdi çıktı olaylarını irdeliyor. nasıl fatura keserim derdine düşüyor. ki mal 770 tl altında ise sen fatura kesmek zorunda değilsin. 770 tl üzerindeyse fatura kesmek mecburidir. eğer iş bu seviyeye girerse zaten size bir yerden bir müdahale gelir. ki ithalat belgesi olmayanların çektikleri ızdırap ciddi anlamda her kesime zarar veriyor. hem size hemde çevrenize.

ankara ptt başmüdürlüğüne kargonun gelmiş olması lazım. bi bakın isterseniz. bizim ptt 2 günde okyanus aşan kargoyu 12 günde Ankaraya gönderemedi.
felekman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 00:09
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design