Tekil Mesaj gösterimi
Alt 01-03-2012, 14:45   #1 (permalink)
Vinterriket
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Question Amerika'dan bisiklet getirme hakkında, en mantıklı seçenek hangisidir?

Arkadaşlar merhaba sizlere bir soru sormak istiyorum ve sanırım bu sorunun cevabını alabileceğim başka bir yer yok, o yüzden bende aranıza katılmış bulunmaktayım.

Ben ODTÜ'de takıma bağlı dağ bisikleti sporcusuyum ve yurt dışından bisiklet ya da bisikletin gövde kısmını almak istiyorum, ülkemizde ne yazık ki bulunamıyor yeterli çeşit.

Yaklaşık 1000 - 1500 dolar arası bir alışveriş yapmayı düşünüyorum, ikinci el olarak yani elimde bir fatura vs bulunmayacak. Ürünü Amerika'da yaşayan bir arkadaşıma aldırmayı düşünüyordum. Sonra da kendisinin bana yollamasını rica edecektim. Sormak istediğim şeylere gelirsek;

- Bisiklet yollandıktan sonra ülkemizde gümrüğe gelince ne şekilde paha biçerler bu parçaya, ya da nasıl bir kategoriye tabi tutarar, herhangi bir şekilde vergi ödemem gerekirmi, gerkirse ne gibi bir miktar söz konusu olur?

- Eğer bisiklet gövdesini bana kargolayacak arkadaşım, hediye gibi gösterip birinci dereceden yakınlık olduğu kardeşine ya da anne babasına gönderse ürünü, direk bana göndermesinden daha farklı bir prosedüre tabi tutulabilir mi?

- Kargo olarak hangi firmayı önerirsiniz acaba? Birçok sorun yaşanıyormuş sanırım özel kargo firmaları ile, bu konuda bir tavsiyeniz olabilir mi acaba?

- Son olarak da, bahsettiğim gibi okul takımı sporcusuyum, acaba bunun bir etkisi olabilir mi, bir avantajı daha doğrusu. Okul tarafından herhangi bir belge vs gibi şeyleri sağlamam mümkün eğer böyle birşey yapabilirsek gümrük bize herhangi bir kolaylık sağlayabilir mi?

Şimdiden sizlere çok ama çok teşekkür ederim, sorularıma vereceğiniz cevaplar benim için çok kıymetli olacaktır. İyi forumlar, iyi günler dilerim
Vinterriket isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 00:46
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design