Tekil Mesaj gösterimi
Alt 14-03-2012, 10:23   #2 (permalink)
seckinyalcin
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart Cevap: Tır Tescil Ücreti

Merhabalar,

Bu sorunla daha önce defalarca karşılaştım ve çözümü çok basit aslında. Burda sorun "ordino" ücreti altında nakliyecinin ithalatçıdan talep ettiği paranın ne olduğunun anlaşılmamasıdır. Yüklemeyi üstlenen nakliye şirketi ilgili varış gümrüğüne gelip tescilini yapmak zorundadır. Bu işlem ithalatçının değil nakliyecinin sorumluluğundadır. Bununla ilgili ithalatçıdan herhangi bir ücret talep edemez. Özellikle DDU gönderilerde bu sorunla sık sık karşılaşıyorum çünkü nakliye firması uyanıklık yaptığını sanıp ihracatçıdan navlun parasını ordinoyu ekleyerek alıyor. Üzerine bir de ithalatçıdan bu parayı talep ediyor. Doğal olarak DDU gönderilerde bunu sizden talep eden nakliyecelere "bizimle herhangi bir navlun anlaşmanız yok. Dolayısıyla bizden herhangi bir ücret talep edemezsiniz" diyebilirsiniz. Buna da hazır cevap verip DDU teslim şeklini (Delivered Duty Unpaid) türkçeleştirip gümrük işlemleri masrafı size aittir diyebilirler. Buna da vereceğiniz cevap "gümrük işlemleri zaten bana ait ancak sizin vereceğiniz özet beyan benim gümrük işlemlerimle alakalı değildir, sizin nakliye firması olarak özet beyan verme zorunluluğunuz vardır" olmalıdır. Navlunu sizin tarafınızdan karşılanan ithalatlarda ise nakliye firmasıyla anlaşmanızda ya da teklif alırken ordino ücreti ödemeyeceğinizi, eğer ordinoyu almak istiyorlarsa bunu navlun üzerine eklemesini söylersiniz. Dolayısıyla ordino almak isteyen firma diğer teklif aldığınız firmalardan fiyat olarak yukarıda kalacaktır. Bunu da sizinle sürekli çalışmak isteyen firmalar istemez ve ordino ücreti almaz. Şahsen ben DDU olarak gelen bütün ordino faturalarını üzerine not iliştirip geri gönderiyorum ve ödetmiyorum. Bugüne kadar herhangi bir sıkıntıyla da karşılaşmadım. Çünkü bu konuda yasal bir dayanakları yok nakliyecilerin.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.
seckinyalcin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 20:57
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design