Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Alt 24-04-2012, 01:56   #1 (permalink)
optimistic
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Arrow ödeme riski yardım lütfen..

(uzun oldu biraz kusura bakmayın)
Merhabalar!
Hong Kong tan ithalat ile uğraşan bir çinli arkadaşım bir kaç gıda ürünü soruyordu. Ben istediği ürün hakkında araştırma yaptım ve fabrikalardan fiyat aldım.. ithalatçı arkadaş, üzerine biraz fiyat koyarak sunmuş olduğum teklifi kabul etti.. benim aslında yurtdışında çevrem olduğu için aslında uzaktan da olsa ithalat ihracat forumlarını takip ediyordum.. şimdi iş biraz daha ciddileşti... şirket kurmayı düşünüyorum... şirket kurmanın ve ihracat yapmanın masraflı olmadığını biliyorum ama fabrikadan alacağım bir konteynırlık malın değeri 20 bin dolar civarında..

şimdi gelelim asıl meseleye; benim şu anda 20 bin dolar param yok... farzedelim ki var. ama ben riske girmek istemiyorum... yani 20 bin dolarlık malı gönderdikten sonra teslimatta herhangibir sorun çıkıp mal geri döndüğünde büyük zarara girmiş olacağım... size sormak istediğim bu riski nasıl sıfırlarım ? akreditif hesap açıldığında mallar ithalatçının limanından teslim alındıktan sonra mı para onayı çıkıyor ? yoksa ihrac edilen limanda gemiye yüklendikten sonra ödeme onayı çıkabiliyor mu?

başka bir alternatif de : DEVREDİLEBİLİR AKREDİTİF
yani eğer ithalatçı devredilebilir akreditif hesabı açarsa ben o akreditifi fabrikaya devredip malı fabirkadan para ödemeden alabilir miyim ? ve olumsuz yanları var mıdır?

Çok teşekkürler...
optimistic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 18:21
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design