Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15-04-2008, 11:16   #1 (permalink)
GÜLDENN
Üye

Teşekkür: 0
1 Mesajda 1 kere teşekkür edildi
Standart AB’DEN ATR EŞLİĞİNDE GELEN “MADE IN CHINA” İBARELİ TEKSTİL

AB’DEN ATR EŞLİĞİNDE GELEN “MADE IN CHINA” İBARELİ TEKSTİL EŞYASI İTHALATI

Soru

AB üyesi bir ülkeden tekstil eşyası ithalatı yapmak istiyoruz. Ancak bu eşyaların üzerinde made in CHINA yazıyor.Ürünler bize A.TR ile gönderilecek. Bir problem yaşarmıyız?

Cevap

A.TR Belgesi AB menseli mallara duzenlendigi gibi bu ulkelerde serbest dolasima sokulmus diger ulke menseli mallarada duzenlenebiliyor. AB ulkesinden A.TR. beraberinde tekstil malzemesi getirmeniz size sadece gumruk verisi yonunden avantaj saglayacaktir. Yani gumruk vergisi odemeyecek ama eger varsa Dampinge karsi vergisini veya kotaya tabiyse kotasini almak zorundasiniz. 2005 ten once AB nin uyguladigi kotalari bizde uyguluyorduk ve A.TR esliginde gelen malda mensei Cin de olsa kota veya gozetim gerekmiyordu. Fakat 2005 ten itibaren tek tarafli Kota ve gozetim uyguladigimizdan Malin mensei onemlidir.
Türkiye Çin menşeili ürünlere tek taraflı ve AB den bağımsız olarak ticaret politikası önlemleri uygulamaktadır Avrupa uzerinden ATR ile gelen urunlerde gumruk vergisi odemezsiniz, sadece KDV odersiniz,ama Avrupa’dan da gelse, malin mensei degismeyecegi icin, ilk imalat ulkesine kota varsa, ITKIB’den kota almalısınız. CIN menseli eşyada ITKIB’den kota almaniz şarttır. Bu nedenle Cin menseli mallarda, bir numune alip gumrukcunuze verip kota mevcut mu degil mi ogrenin.
Eğer malzeme D.İ.İ.B. Kapsamında çekilecekse kota almaya da gerek yoktur.
Kıymet konusunda birçok malda çinden gelen eşya için gözetim tedbirleri var. Fatura fiyatınız veya beyan ettiğiniz kıymet Tebliğlerde yer alan kıymetlerin altında kalıyorsa bu eşyalar için DTM’den gözetim belgesi almak gerekiyor.
Tekstil( dokuma , örme ve iplik cinsi eşyalarda ) ise bildirime tabi olduğundan bu tür ürünlerin ithalatı kıymet araştırması yapıldığından

1.İhracat Beyannamesi
2.Sözleşme

gibi orijinal belgelerin yurddışından temini gerekmektedir
GÜLDENN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 14:34
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design