Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Alt 21-09-2012, 10:42   #2 (permalink)
mustyozan
Üye

Teşekkür: 12
3 Mesajda 3 kere teşekkür edildi
mustyozan - MSN üzeri Mesaj gönder mustyozan isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: İHRACAT ACİL YARDIM

Alıntı:
skywards´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba arkadaşlar acil yardımınıza ihtiyacım var.Şu an Tanzanya da yaşamaktayım ve türkiye den buraya ihracat yapmayı düşünüyorum. Getirmeyi düşündüğüm ürün ahşap kapı. Ama ihracat yaparken hangi aşamalara dikkat etmem gerekiyor ve nasıl bir yol izlemem lazım onu bilmiyorum. Gümrük masrafları nelerdir nasıl hesaplama yapmam lazım? Ürünleri üreticiden hangi şekil ödeme yöntemiyle almam benim için daha iyi olur? Genelde üreticiler fabrika teslim çalışmak istiyorlar bu şekilde ürünleri fabrika teslim alırsam ne gibi maliyetlerim olur? Burada malı çekerken karşılaşacağım maliyetler nelerdir? Uygulamam gereken prosedürler nelerdir? Tabiki burada ki vergilendirme hakkında da pek bir bilgi edinemedim acaba bunu öğrenebileceğim bir internet sitesi var mıdır? Bu ülkede şirket kurmadan ürünleri gümrükten hangi şekillerde çekebilirim yoksa mutlaka şirket kurmam mı gerekecek? Bu konularda bilgi sahibi olan arkadaşlardan acil yardım bekliyorum.Şimdiden çok teşekkür ediyorum.
Merhaba,

Çok fazla bilgim yok ama elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyım.

Öncelikle tam olarak anlayamadım ama ürünleri Türkiye'den getirtmek istiyorsunuz sanırım. Yani ithalat yapmak istiyorsunuz.

Gümrük vergisi CIF fiyat üzerinden alınır. Ürünün GTIP Numarasını (HS CODE) öğrenip Tanzanya'nın bu kod için Türkiye'ye uyguladığı vergi oranını öğrenmeniz gerekmektedir.

Gümrük masrafları hakkında çok bilgim yok.

Üreticiden CIF fiyat almanız daha uygun olur bence. Taşımayla ve sigortayla onlar ilgilenir. O dertten kurtulmuş olursunuz.

Ürün ithal edebilmeniz için şirket kurmanız şart.

Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. Hatalarım varsa diğer arkadaşlar düzeltebilirler. Ben de öğrenmiş olurum
mustyozan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Bu kullanıcı mustyozan adlı kullanıcıya bu mesajı için teşekkür etti:
skywards (21-09-2012)

Şu Anki Saat: 20:40
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design