Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17-04-2008, 05:08   #1 (permalink)
powerwandata
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart Çin ve ABD'den Ürün Alımı

Öncelikle forum gerçekten uzun süredir merak ettiğim konularda bana yardımcı oldu. O yüzden hem kurucuya hem de soruları cevaplayanlara teşekkür ederim.

Her ne kadar forumda benzerleri olsa da sorulan sorulara verilen cevaplar oldukça farklılaşıyor.

Örnek vermek gerekirse; bir yerde bir arkadaşımız yurtdışından 20 adet T-shirt getirtmek istediğini, ne gibi bir prosedür izleneceğini sormuş. Cevap veren kişi de bunların gümrükte muhtemelen takılacağını, ancak 1500 Euro altında kaldığından sözlü beyanın yeterli olacağını ve %10 bir vergi ödeyeceğini söylemiş...
Güzel...
Ama forumun başka yerlerinde farklı cevaplar var... Mesela ordino, şahsi beyanname, gümrük müşavirliği ücretleri vs. prosedür ve masrafların ortaya çıkacağını söyleyenler de var...
Uzattığımın farkındayım ama sadece doğru bilgiye ulaşmaya çalışıyorum.

Şimdi de soruma geçiyorum. Ben, herhangi bir şirket olmaksızın, şahsım adına yurtdışından internet kanalıyla alışverişler yapacağım.

Alışverişler geneli adetli şekilde

a) Çin'den %100 pamuklu t-shirt
b) Çin'den elektronik, pille çalışan, titreşimli masaj kemeri
c) ABD'den fotoğraf makinesi lensi.
olacak.
Bu ürünler, örnek vermek gerekirse T-shirt 50, masaj kemeri 20, Lens 5'li kolilerde olacak şekilde getirilecek.

Mümkünse bilen ve bilgisini paylaşmak isteyen biri; bu ürünler getirildiğinde gümrükle ne gibi işlemlerim olacak söyleyebilir mi?
İkinci merak ettiğim konu ise şu: Şahsen internetten, özellikle de Gittigidiyor tarzı ikinci el sitelerinden sık sık alışveriş yapıyorum. Görüyoruz ki Ebay'dan yapılmaya çalışılan bir alışverişte bile gümrük mevzuatı devreye girdiğinde tabiri caizse astarı yüzünden pahalıya çıkıyor. Öte yandan GG tarzı sitelerde satıcıların genelde Çin menşeili binlerce elektronik, giyim, madeni eşya, oyuncak vb. sattığını, yenilerinin de sürekli geldiğini görüyoruz. Bu şahısların şirketleri yok(Ya da hepsinin yok), zira bir çok alışveriş apmama rağmen herhangi bir fatura edinemedim. Ayrıca sattıkları ürünlerin fiyatları da çok yüksek değil... Hani listeleme ücreti, %10 site komisyonu gibi bedellere ürünün ithalat fiyatı + kargo masrafları ve son olarak da gümrük masrafları eklenince bu adamların sevabına ve zarar ederek satış yapıyor olmaları lazım çünkü sattıkları ürünlerin orijinal fiyatlarını kendim araştırdım. İşte ikinci soru da buradan çıkıyor; nasıl oluyor da bu insanlar bu satışları yapıyor ve kar ederek yapmaya devam edebiliyorlar?

Sorulardan da anlaşılacağı üzere şahsım adına ben de bu tür bir işe girmek istemekteyim...

Okumak ve belki de cavaplamak için vakit ayırdığınız için şimdiden teşekkürler.
powerwandata isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 19:55
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design