Tekil Mesaj gösterimi
Alt 18-04-2008, 19:26   #14 (permalink)
kerem
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart RE: amerikadan hediye paketi

merhabalar
uzun süre bekleyip soruma cevap alamadığımı düşündüğümden veya cevaplanmadığını düşündüğümden foruma girmedim
googledan bişey ararken tesadüfen kendi sorumla ve cevaplarla karşılaşınca çok sevindim
öncelikle herkese teşekkürler
cevap veren arkadaşları bilgilendirmek için yazıyorum
getirmek istediğim şey ''zoanthus sp '' latince ismi bu..bir deniz mercanı türü..halada getirmek istiyorum..kibrit kutusu büyüklüğünde taşların üzerinde minik çiçekler gibi şey bunlar..şunuda yazıyım kutulandıkları zaman çiçekler kendilerini kapatıyorlar ve kutu açılsa bile kendilerine gelmeleri çok uzun sürdüğünden taş gibi görünüyorlar..bir strafor kutu içinde plastik poşetlerde az miktar deniz suyu(akvaryumdan alınmış en fazla 50 gr su) ile konulup paketleniyor..bir sürü gümrükçüyle konuştum ama açıkçası kimse yardımcı olamadı..bazısı citese tabi dedi bazısı alakası yok dedi..ben nacizane internetten bakmadığım yer kalmadı cites le alakasını bende bulamadım orda zoanthus sp yok yani..zaten bu mercanın çok basit bir türü..şimdi şöyle söyliyim ben bunu yurt dışından paketletip getirmek istiyorum adıma yani ordaki kişi vericek fedexe yada neyse ben gidip burdan havaalanından alıım diyorum..
neyse gümrüğü ödiyim alıp evime götürüyim..ithalat derseniz aslında değil bana gelicek paket olsa olsa 2-3 kg bişey..hatta ölçüleride bir spor ayakkabı kutusu hadi bir bot kutusu hakadar olsun..benim öğrenmek istediğim ne yapmam gerekiyor..izin mi alınmalı..canlı sağlık sertifikasımı istenicek karşıdan..herbiri için menşey belgesimi istenecek karşıdan..burda önemli olan benim önceden hazırlıklı olup eksiksiz orda bulunmam çünkü paketi gümrükte 1 gün bile oyalama olasılığı yok..ölürler yazık..gümrükte muayeneyemi giriyorlar..ne oluyor hiçbir fikrim yok..baya araştırdım ama sonuca ulaşamadım..yolcu beraberi fikrine alternatif olarak mesela şunu sunabilirim..bunlar sonuçta taş kaya parçası..mercan diye değilde canlı kaya-taş diye getirilebilirmi..yani ben bile anlamamki bunda ne var üstünde 1-2 gün geçmeden..bu sorularıma yanıt alabilirsem çok sevinirim teşekkürler..
kerem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 00:29
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design