Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15-01-2013, 12:06   #2 (permalink)
chavundur
ziyaretçi

Standart Cevap: Susam ithalati

Bu susami ithal etmek icin iyice gezip dolasmak gerekiyor kolay degil' kontenjan var. Gozetim uygulamasi olacak bu isin kolay kismi.

1 Ürün Güvenliği ve Denetim 2012/5 Sayılı Tebliğ Ek-7 gereğince; Zirai Karantina Kontrolüne Tabi Bitki ve Bitkisel Ürünlerin ithalatında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca düzenlenen Uygunluk Yazısının gümrük idaresine ibraz edilmesi gerekmektedir. (Md.5 ve 11)

2 Ürün Güvenliği ve Denetim 2013/5 Sayılı Tebliğ Ek-2 gereğince; YALNIZ gıda ve yem sanayiinde kullanılacak ürünlerin, Bitkisel Gıda ve Yem Sanayiinde Kullanılan Ürünler ve Gıda ile Temas Eden Madde ve Malzemeler için Bitkisel Gıda ve Yem İthalatının Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik gereğince ön bildirim yapılması (Md.4); Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca düzenlenen Uygunluk Yazısı belirtilen ürünün ithalatında gümrük idaresice ibraz edilmesi gerekmektedir. (Md.11)
Laboratuar analizinde kullanılacak olması veya gıda ve yem sanayii dışında ve/veya karşılarında belirtilen amaçlar dışında kullanılacak olması durumunda ön bildirim, Kontrol Belgesi ve/veya uygunluk yazısı düzenlenmez. (Md.10)
(a): Sağlık Bakanlığının denetimi kapsamındaki ürün veya ürünlerin ithalatında ilgili diğer mevzuat hükümleri saklıdır.

3 Ürün Güvenliği ve Denetim 2012/5 Sayılı Tebliğ Ek-7 gereğince; Zirai Karantina Kontrolüne Tabi Bitki ve Bitkisel Ürünlerin ithalatında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca düzenlenen Uygunluk Yazısının gümrük idaresine ibraz edilmesi gerekmektedir. (Md.5 ve 11

4 06.10.2010 tarihinde yürürlüğe giren Bazı Tarım Ürünleri İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar 2010-888 ile, (G.T.İ.P) ve madde isimleri belirtilen tarım ürünlerinin ithalatında % 0 oranında gümrük vergisi uygulanmak üzere karşılarında gösterilen miktarlarda tarife kontenjanı açılmıştır.
Bu Karar kapsamında ithal edilecek ürünlere ilişkin gümrük beyannamelerinin, ithal lisansının geçerlilik süresi içinde tescil edilmiş olması şarttır.
  Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 07:56
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design