Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 28-02-2013, 14:33   #3 (permalink)
DIRENC35
Üye
 
Üyelik tarihi: Jan 2012
Nerden: Izmir Turkey
Yaş: 34
Mesajlar: 25
Teşekkür: 0
7 Mesajda 7 kere teşekkür edildi
DIRENC35 - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: Çinden ithalat da gümrük vergisi hesabı


Merhaba;

Aslına bakarsanız gözetim ithalatı kısıtlayıcı bir önlem değildir, ek vergi değildir, ek maliyet değildir, savunma aracı değildir adı üstünde gözetim izleme aracıdır.
Belirli ürünlerin ithalatının takibinin detaylı olarak yapılabilmesi amaçlanmıştır. Gözetim uygulaması genellikle, yerli üretimi olan ve ürünlerine ithalat da korunma önlemi getirtmek isteyen yerli üreticilerin başvurusu üzerine uygulanmakatdır. Uygulama amacı, özetle bir malın ithalatında , yerli üreticilerin zarar görmesine sebebiyet verebilecek miktarda artış olup olmadığının belirlenmesi için o malın ithal seyrinin izlenmesidir. Bunu örneğin antdumping bir ön aşaması olarak görebilirsiniz.

Gelelim bunun Türkiye deki uygulamasına, maalesef örneklerde verdiğiniz gibi gözetim bedelinin altında ise mal bedeliniz, ek tahakkuk ile gözetim bedeline eşitlersiniz ve vergisini ek tahakkuk ile yükseltilmiş matrah üzerinden ödersiniz. Hem KDV sini, Hem de gümrük vergisini. A.Tr, EUR 1, Form A gibi vergi muafiyeti sağlayacak belgeleriniz var ise sadece KDV yi yükseltilmiş matrah üzerinden ödersiniz.

İlgili tebliğ ve yönetmelikler de derki, ya gözetim belgesi alacaksın Ekonomi Bakanlığından ya da YDISI gider beyan edeceksin. Ben ek maliyet oluşsun istemiyorum diyorsanız, ekonomi bakanlığına gözetim belgesi başvurusu yapacaksınız. Zaman zaman gözetim belgesi alan oluyor özellikle konu malları üretimde kullananlar ancak genele vurduğumuzda gözetim belgesi alabilen maalesef çok az bir kesim var.

Bilgilerinize
Direnc
DIRENC35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
 
Şu Anki Saat: 08:37
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design