Tekil Mesaj gösterimi
Alt 08-03-2013, 12:22   #1 (permalink)
zvzv
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart GRANİT GÖZETİM BELGESİ

GTIP; 68 02 93 10 00 00

Hindistandan Granit ithalatı yapmayı düşünüyorum. Bazı maliyetleri hesap edebilmem için birkaç hususta yardıma ihtiyaç duydum. Yapmış oldugum araştırmalarda; Granit ithalatında ülke farkı gözetmeksizin gözetim uygulaması mevcut.
CIF kıymeti 500 $ / ton (gross) için CIF kıymeti 500 $ / ton a tamamlanıp (Gözetim farkı ilave edilerek) gözetimli CIF kıymeti bulunuyor ve bunun üzerine yurtiçi giderlerde (DV, Ardiye, Banka kom, ordino vs) eklenerek KDV matrahı bulunuyor.

Sorularım;

1 - Gözetim uygulaması oldugu için; Dış Tic. Müst. ayrıca bir Gözetim Belgesi alınması gerekiyormu ? yoksa sadece Gözetim farkını ilave ederek gözetimli CIF kıymet üzerinden hesaplama yapmak yeterlimidir ?

2- Bildiğim kadar ile Hindistandan Granit ithalatı için Gümrük Vergisi yok. Dogrumudur ?

3- Agırlık gözetimde önemli olduguna göre; ihracatçının çeki listesinde bize beyan ettiği bürüt agırlıkmı yoksa limanda konteyner tartıya girerse (sanırım bazen gümrük muayne memuru tartı istiyor) tartı sonucunda çıkan bürüt (konteyner darası düştükten sonra) esas alınır ?

4- Bu malzeme; kimyahane gurubuna girermi ? yani hat kırmızya düşerse gümrük memuru kimyahane raporu istiyebilirmi ?

Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar, yardımlarınız için peşinen teşekkür ederim.
zvzv isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 01:27
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design