Tekil Mesaj gösterimi
Alt 20-04-2008, 23:15   #16 (permalink)
kerem
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart RE: amerikadan hediye paketi

balık ithalatı yapan bir arkadaşın bana yazdığı bir yazıyı burda sizinle paylaşmak istedim..

Öncelikle getirceğiniz canlının ithalinin yasak olmadığından emin olmanız gerekiyor . Ve sonra da Tarım İl Mügürlüğüne giderek oradan bir kontrol raporu almanız gerekiyor . Bu rapor size yaklaşık 200 ytl ye mal olacaktır .

Bu raporu almazsanız , koliniz açılır ise gümrükte bekletilir ve sizden yine bu rapor istenir . Eğer benim kolim açılmayabilir riskini taşımak istiyorsanız raporu almadan kolinizi gümrüğe getirin . Eğer takılmaz , koliniz açılmaz ise teslim alırsınız olay biter . Sıkıntı olursa da koliniz bekletilir siz de raporunuzu çıkarabilirsiniz . Tani bu canlının koli içinde bekleyebileceği süre de önemli . Çünki bu raporu almanız 3-4 gün sürebilir .

Ya da hiç riske girmeden , mercan gelemeden raporunuzu alırsınız . Raporu almak için de sizden bakteri taşımadığına dair bir sağlık sertifikası ( bunu mercanı satın aldığınız yerden alacaksınız ) , MENŞEE ŞEHADETNAMESİ (country of origin) bir de proforma isteyeceklerdir .

Raporunuzu aldıktan sonra zaten işiniz kolay . Mercanınızı DENİZ CANLISI olarak sınıflandıracaksınız . Tabi bu canlının koruma latında olmamış olması gerekiyor ki bunun cevabını da size TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ verecektir .

Selamlar

yazılan bu..çok zora sokuyorum herşeyi sanırım biliyorum..fakat komik geliyor bazı şeyler..yani ben karşıdan evindeki akvaryumdan çıkarıp bana bu paketi yollıycak kişiye git sağlık sertifikası ve menşe belgesi al diycem oda gidip alıcak bana hediye paketi yapıcak..
herşey burda kilitlenip kalıyor işte..
enteresandır bazen düşünüyorum gündemi 2-3 aydır meşgul eden ve birtürlü çözüme ulaşmayan bu konuyu bulmak zorundamıydım diye
herkese ilgisi için teşekkürler..
kerem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 15:54
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design