Tekil Mesaj gösterimi
Alt 25-03-2013, 04:09   #1 (permalink)
Minotaur
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart Yurtdışından Yaz ayları için MOTORSİKLET getirme

Merhaba, foruma bugün üye oldum. Forumda soruma yakın ama tam aynı olmayan ve net cevaplandırılmamış başlıklar gördüğümden yeni başlık açtım. Ama eğer benim atladağım verilmiş daha önce bir cevap varsa link atmanız da yeterlidir. Özellikle buna yakın mevzulara daha önce güven verici bilgiler veren Sayın "bedirtümkaya" ve "algerian" isimli kullanıcılardan cevap alabilirsem çok sevinirim.

Ben yurtdışında yaşıyorum (UK) ve çifte vatandaşım. Ben buradan bir motor almak istiyorum (ödeme koşulları çok iyi sıfır motorda). Motor olduğu için bunu haliyle zaten sadece yazın kullanacağım TR'de.

Ben iki ülke arasında sürekli gidip geliyorum. Uzun yıllardır TR'de çok süre kalmadım ama şimdi aşağı yukarı denk gelir ya da TR'de geçirdiğim süre bir miktar daha fazla olabilir.

- Motoru TR'ye karadan getirdiğimde bir pasaport kaydı yapılıyor dendi. Bu doğrultuda da aracın kimi yerde 6 ay kimi yerde de 2 yılda bir yurtdışı çıkışı yapılmalı deniyor. Doğru süre hangisidir (yukarıda 6 dendi, her halde motor için de bu geçerli, öyle değil mi)?

- Motoru bu şekilde ülkeye karadan soktuktan sonra, aralarda ben uçakla yurtdışına çıkmak istediğimde, aracın yanımda gelmiyor oluşu bir sıkıntı mıdır? Bir gümrük firması bu durumda aracı gidip Gümrük'teki yere teslim etmem gerektiği, sonra da dönünce geri almam gerektiği ve de bunun bir maliyetinin olduğunu belirtti. Bu bilgi ne kadar doğrudur? Zira ben o motor buradayken sık sık git gel yapacağım. Hal böyle olunca da havaalanında bu nedenle alıkonulmamam ve çıkışımın engellenmemesi benim için çok önemli.

- Bana ait olmayan bir aracın bu şekilde TR'ye sokulmasında bir sakınca var mıdır (daha az TR'ye gelen bir arkadaşım üzerine kayıtlı olsa mesela)? Ben bunu TR'de kullanırken ne tür sıkıntılar yaşayabilirim?

- Aracın benim üzerime değilde UK'de bir firma üzerine kayıtlı olması ve benim bunu Kiralamak suretiyle ülkeye sokmam, yazın kullanıp, kışın "kira bitimi" gibi geri götürmem ve bunu her sene yaz aylarında tekrar tekrar uygulamak mümkün müdür?

Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.
Minotaur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 15:54
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design