Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Alt 18-07-2013, 19:55   #1 (permalink)
mehtapt
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart Kisisel esya - mevzuatta bulamiyorum

Iyi gunler,
Iki kucuk cocuk annesiyim. Esim Amerika vatandasi. 3 sene once Turkiye'ye gecici bir sureligine yerlestik.

Her sene esimin ailesini ziyaret amacli Amerikaya gidiyoruz. Donerken her esyamizi (ozellikle kucuk cocuklar olunca, kitaplar, oyuncaklar, giysiler, sevdikleri yemekler vs cok oluyor) yanimizda getiremiyoruz. Esimin annesi de biz dondukten sonra kalan esyalarimizi gonderiyor. Cocuklara da hediyeler falan.

Pek sorun yasamadik bu konuda ama gecen sene bir kutudaki bir cok esyamizi gumrukte birakmak zorunda kaldik. Kozmetik urunleri getirmek imkansizmis. Bilmiyorduk. Oysa ki, cocuklarin her zaman kullandigi kremler, bizim yillardir kullanmaya alistigimiz kremler falan tamamen kisisel kullanma amacli. Bunu cok sacma bulsam da, napalim bu bizim bilgisizligimizden kaynaklandi. Arada kozmetik olmayan ama kozmetik sandiklari urunleri de alikoymuslar. Gumruge ben degil de kardesim gittigi icin, O da bilememis. Neyse. Kutuda ayrica cocuklarimin cok severek yedigi ve burada bulmamiz imkansiz atistirmalik, ya da pure seklinde yiyecekler de vardi. Babaannesi mutlaka gonderiyor seviyorlar diye. Gumruk memuru kardesime "aslinda bu yiyeceklerin hepsi yasak" demis ama alikoymamis.

Ben bu konuyla ilgili bilgi, gunlerdir arastirmama ragmen bulamiyorum. Bunlarin yasak olmadigina dair bir bilgi de bulamiyorum.

Ayrica, gene ayni kutuda esimin surekli kullandigi vitamin kutusu da vardi. Bu vitaminler Amerika'da recetesiz, supermarketten satin alabileceginiz urunler. Bunun icin de doktordan recete istediler. Bu da cok sacma geliyor. Mezvuatta ilacla ilgili bu tip bir konu var ama, onlar daha cok kullanilmasi zorunlu olan receteli ilaclar gibi. Bu ise tamamen recetesiz satilan bir urun. Receteli alinmasi komik olan bir urun.

Cok fazla uzatmak istemiyorum ama madde halinde sunlari sormak istiyorum. Bizim gibi aileler icin:
1. Cocuklar icin hazir yiyecekler. Pakette ya da acik olabilir.
2. Cocuklar icin vitamin, agri kesici gibi Amerika'dan recetesiz alinan ilaclar.
3. Ev yapimi kek, kurabiye gibi yiyecekler.
4. Yetiskinler icin kucuk sekerleme tarzinda yiyecekler

Bu yukaridaki maddelerden sakincali olanlar var mi acaba?

Bir baska sorum da soyle. Bu zamana kadar hep benim adima gonderi yapildi. Esimin adina (yabanci isim ve soyisim) gonderi yapilsa, gumrukten gecmesi daha mi kolay olur? Sonucta kendi annesi gondermis olacak.

Umarim cok uzun olmamistir ve bu konuda bilgisi olan birisi vardir.

Simdiden tesekkurler.
mehtapt isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 06:52
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design