Tekil Mesaj gösterimi
Alt 01-09-2013, 14:06   #1 (permalink)
tefon
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart Bulgaristan vatandaşı eşimin üzerine araç alabilir miyim?

Arkadaşlar merhaba..

Öncelikle konu ile ilgili internette çok ciddi bir bilgi kirliliği olduğu için yeni bir konu açmak ihtiyacı hissettim. Bilen bilmeyen her kafadan adeta bir ses çıkmış.

Eşim bulgaristan vatandaşı. 15.02.2012 tarihinde Türkiyeye giriş yaptı ve 12.05.2012 tarihinde evlendik. Gelirken çeyiz eşyası vb. hiçbir eşya getirmedi ve sonradan da getirmedik. Çifte vatandaş olmadı zaten minumum 3 sene beklemesi gerekiyor. Şu an sadece Bulgaristan vatandaşı ben ise sadece Türk vatandaşıyım. Ayrıca bir de çocuğumuz oldu. O da sadece Türk vatandaşı. Bulgaristan tarafına gerekli kayıtları henüz yaptırmadık. Eşimin evlilikten dolayı ikamet tezkeresi bulunmakta.

Sormak istediğim 3-4 sorum var.

1. Eşimin üzerine Bulgaristandan araba getirerek 1 sene içerisinde 180 gün Türkiye'de kullanabilir miyiz? Eğer 2 araç alsak sene içerisinde 6şar ay periyodlar ile birini götürüp, diğerini getirme şansımız var mı? Eğer 1 kişi üzerine sadece 1 araç alınabiliyorsa, 3. maddede sorduğum üzere, eşimin bulgaristanda yaşayan ve bulgar vatandaşı olan ailesi üzerine ikinci bir araç alıp getirme şansımız var mı?

2. Eşimin üzerine aldığımız araca tring teminat bedelini yatırarak mavi plaka alabilir miyiz? İkamet tezkeremiz evlilikten dolayı olduğu için mavi plaka alınamıyor ise, eşimin üzerine bir şirket kurarak veya bir şirkette sigortasını yaptırarak mavi plaka alabilir miyiz?

3. Eşimin 2 kardeşi, annesi ve babası Bulgaristanda. Onlardan herhangi birinin üzerine araç alarak getirebilir miyiz? Eşimin üzerine aldığımız aracı götürerek ailesine alınan aracı getirebiliyor muyuz? 6'şar aydan seneyi doldurmak istiyorum.

4. Çocuğumun bulgaristan tarafına doğum belgeleri gönderilmedi. Bunun belirli bir yasal süresi var mı? İstediğimiz zaman götürebilir miyiz? Bu konuda detaylıca bir bilgi verirseniz çok sevinirim.

Sorduğum sorulardan cevaplarını bilen arkadaşlar yazarsa çok mutlu olurum.

Yüreğiniz dert görmesin.

Şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.
tefon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 22:51
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design