Tekil Mesaj gösterimi
Alt 19-09-2013, 19:25   #1 (permalink)
skarasoy
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart İTHALATTA CE DENETİMİ (ACİL ve ÖNEMLİ)

Sevgili üyeler,

Yaklaşık 2 senedir Çin'den CE'ye tabi bir ürün ithal ediyoruz. Ürün üzerinde TSE'nin CE ile ilgili aradığı tüm şartlar yer alıyor. Üretici firmanın da tüm CE belgeleri ve test raporları mevcut. Şu ana kadar ürünleri sorunsuz çektik. Yalnız Çin'den çıkışta ihracat faturasını üretici değil de başka bir aracı firma kesiyor. Ürün üzerinde üretici olarak ihracatçı firmanın bilgisi yer alıyor. EC deklarasyonunu da ihracatçı (aracı) firmaya düzenletiyoruz. Ancak bildiğim kadarıyla EC deklarasyonunu mutlaka üretici firmanın düzenlemesi gerekiyor.

Ürünün üzerine ihracatçı firma ismini yazma sebebimiz sektördeki rakiplerimizin direkt ürünün üzerinden okuyarak üretici firmaya ulaşmasını istemiyor olmamız. Bir gümrük müşaviri, CE'ye tabi ürünlerde ürün üzerinde mutlaka üreticinin isminin yazması gerekmediğini söyledi. Ürün üzerine ihracatçı: xxx şeklinde faturayı kesen ihracatçı firmanın bilgisini yazabileceğimizi. EC deklarasyonunun da üretici tarafından düzenlenmiş halini gümrükte TSE'ye sunabileceğimizi bildirdi. Bu durumda TSE görevlisinin deklarasyonu sunan üretici ile ihracatçı arasında ne şekilde bir bağ kurabileceğini anlayamadım.

Aynı ürünü ithal eden bir başka firma da bizim yaptığımız şekilde ürün üzerine Çin'deki fatura kestirdiği firmanın ismini yazıyor. Ve çok uzun senelerdir bu şekilde ithalatını gerçekleştiriyor. Ama gümrükte EC deklarasyonunu üreticinin mi yoksa ihracatçının mı adına sunduğunu bilmiyorum.

Özet olarak CE'ye tabi ürünümüzün şekil şartları ve test raporları yönünden hiç bir eksiği yok. Ürün üzerine üretici firma bilgisini yazmamak için nasıl bir yol izlememiz gerektiği noktasında beni aydınlatırsanız çok sevineceğim. Bu sorunu CE'ye tabi ürün ithalatı gerçekleştiren birçok firmanın yaşadığını biliyorum. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.
skarasoy isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 10:53
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design